Czym i jak dobrze odśnieżać

Dobre odśnieżanie śnieguOdśnieżanie jest czynnością którą trzeba wykonywać zawsze co większe opaty śniegu. Wiele osób ma dylemat czym najlepiej odśnieżać, które narzędzie do tego nadaje się najlepiej. Oraz jak odśnieżać, aby było to wykonane dobrze i prosto.

Czym odśnieżać – zacznijmy od tego, że do odśnieżania mamy tak naprawdę nie wiele rodzajów narzędzi. Można je podzielić na szufle, łopaty oraz spalinowe automatyczne odśnieżarki. W przypadku tych ostatnich to bardzo drogie narzędzia i bardzo mało praktyczne – mało kto wybiera coś takiego dla siebie, gdyż narzędzie już po zimie zajmuje tylko sporo miejsca i do niczego nie służy.

Odśnieżarki automatyczne nie są także mocno skuteczne gdyż nie mogą zabierać śniegu tuż przy ziemi gdyż by uszkodziły sobie tym łyżkę, Stosuje się je tylko do dużych powierzchni a nie prywatnie.

Do odśnieżania najlepiej wybrać łopaty i szufle – to co wybierzemy nie ma większego znaczenia. Liczy się rodzaj wykonania narzędzia do odśnieżania. Każde narzędzie musi być metalowe a nie wykonane z tworzywa lub plastiku – co ma często miejsce.

Łyżka powinna być zagięta tak jak w przypadku typowej łopaty – wtedy jest wygodniej oczyszczać i odrzucać śnieg niż w czymś co jest proste od trzonka aż po łopatkę.

Kolejna sprawa to, to że łyżka absolutnie zawsze musi być z metalu, inaczej będzie się łamać i wyginać. A czasami trzeba przecież też skrobać twardy śnieg. Trzonek to najlepiej drzewo lub lekki metal typu aluminium. Liczy się pewny uchwyt oraz to, aby było to poręczne narzędzie do odśnieżania.

Jak odśnieżać – odśnieżanie wykonuje się prosto – nie robi się tego na całym placu lecz tworzy się drogi dojścia. Należy wybrać dane miejsca i tylko je oczyszczać ze śniegu nawet podczas gdy opad zupełnie je zasypuje. Jest to istotne gdyż świeży opad jest lekki a nie zbity jak zastygły śnieg.

To co wybieramy z danej ścieżki wrzucamy na stertę najlepiej jak najdalej od miejsca które się odśnieża. Sterty robi się tam gdzie na pewno nie będzie potrzebne odśnieżanie i nikomu to nie wadzi.

Po odśnieżeniu można zastosować wysypkę z piachu lub soli, lub też mieszankę obu tych składników. Odśnieżanie powtarza się po każdym opadzie świeżego puchu o ile jest on obfity. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *