Czym i jak najlepiej ogrzewać dom

Ogrzewanie w domuGdy jest już okres grzewczy wiele osób zastanawia się czym tak naprawdę najbardziej opłaca się ogrzewać własny dom. Do wyboru w ogrzewaniu pomieszczeń mamy kilka źródeł energii: pierwsza z nich to ciepło z kaloryferów, następnie gaz także z kuchenek, piecyki a także grzejniki elektryczne.

Wszystkie te rodzaje ogrzewania mają swoje plusy i minusy. Tutaj znajduje się informacja czym można ogrzać dom i jak z tego korzystać.

Czym ogrzewać dom – z wymienianych dostępnych rodzajów grzania warto opisać pokrótce każdy po kolei na zasadzie porównań. Zacznijmy od sposobu elektrycznego – jest to mocno wydajne ogrzewanie pomieszczeń, często w piecykach przenośnych.

Wada jednak to bardzo duże pobory prądu a i wiążące się z tym rachunki za prąd. Ogrzewanie w piecach – jest to dobra forma ale mało wydajna i druga pod względem kosztowności. Zdecydowanie nie wszyscy mają możliwość posiadania pieca w domu, więc nie może być ona także uniwersalna (dotyczy pieców które grzeją bez instalacji grzewczej).

Ogrzewanie gazem – jest to dobre a nawet bardzo dobre w przypadku posiadania łącza gazowego w domu. Szczególnie gdy płacimy za gaz ryczałtem. Nagrzewanie gazem czyli żywym ogniem zewnętrznym jest bardzo wydaje i szybkie. Jednakże ma jedną wadę, gaz i opar spalania jest niezdrowy. Nagrzewając gazem szybko zacznie boleć nas głowa a w samym powietrzu znacznie zmniejszy się zawartość tlenu.

Kaloryfery oraz centralne ogrzewanie – jest to najbardziej popularna metoda grzewcza w domach. Kaloryfery nie są najbardziej wydajne w porównaniu z grzaniem gazem ale są na pewno bardziej dostępne. Aby dobrze ogrzać dom należy także zastosować izolację ścian od kaloryfera oraz zadbać aby jego powierzchnia była na zewnątrz niczym nie osłonięta od pomieszczenia.

Kaloryfery w przypadku gdy temperatura w pomieszczeniach jest nieszczelna i następuje jej ucieczka rozgrzewają się bardzo mocno – mogą nawet przypalić firanki. Zużywają dużo energii, jeśli mamy na nich pomierniki. Gdy chodzi o nasze własne ogrzewanie centralne to korzyści są znacznie większe.

W własnym centralnym ogrzewaniu korzyści to przede wszystkim nagrzanie mieszkania oraz nagrzanie wody użytkowej w domu. To wiąże się z niższymi kosztami przy łączeniu tej eksplantacji.  W piecach można palić bardzo różnorakim paliwem od drewna przez węgiel i inne odpady, dlatego posiadanie takiej instalacji jest najbardziej korzystne.

Tutaj oczywiście głównie się to sprawdza w domkach, szczególnie tych poza miastem. To jak sobie radzić z temperaturą i jakie grzanie jest najlepsze jest rzeczą ruchoma zależną od sytuacji, więc należy wybrać formę grzania najlepszą dla siebie. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *