Czym jechać na wycieczkę i wakacje

Na wakacjeJazda na każdą wycieczkę wiąże się z wyborem rodzaju transportu. Transport i jego rodzaj jest bardzo waży z kilku prostych powodów. Najbardziej typowymi czynnikami jakie powinny kształtować nasz wybór transportu jest jego dostępność, cena oraz elastyczność.

Czasami gdy posiadamy własny samochód warto i tak wybrać inne środku transportu z tego powodu że dojazd własnym autem jest nieopłacalny. Dokładnie transport wybieramy analizując jego przydatność.

Jaki transport wybrać – analizujemy następujące czynniki mające wpływ na nasz transport.

Dostępność transportu innego niż nasz własny. To znaczy czy na dany obszar lub miejsce do którego jedziemy jest dostępność środków komunikacji. Na skład tego wchodzą dojazdy pociągami, autobusami, busami, samolot, prom czy statek lub inne transporty kursujące cyklicznie bądź za potrzebą.

Inny tego aspekt to czy w tym miejscu da się poruszać naszym własnym samochodem (przykładowo w Egipcie nie, tak jak i w górach lub na morzu). Czy transport jaki mamy zamiar wybrać jest na tyle pakowny aby przewieść wszystkie nasze bagaże – to także bardzo istotny aspekt wyboru. Na samym końcu wielość kosztów danego transportu porównywana z innymi drogami przemieszczania się w to miejsce.

W obszarach wodnych gdy są one głównym celem podróży wiadomo że wybieramy tylko transport do miejsca odprawy. W przypadku miejscowości małych trzeba sprawdzić co tam jeździ i jak często oraz za ile. Przy wyborze transportu należy bardzo ostrożnie podejmować decyzje. W turystyce własny transport wcale nie jest atutem – jest to tylko kolejny jego podmiot do wyboru.

W wyjeździe za granice trzeba poznać zasady jakie tam panują dotyczące transportu. W przypadku wyjazdu na północ oraz zachód warto mieć swój własny transport – o ile nie jest on przestarzały, gdyż opłaty za wjazdy będą wiesze w przypadku starych pojazdów.

Istnieją kraje gdzie nie możemy poruszać się własnym autem lub możliwość ta jest w znacznym stopniu ograniczona. Przykładami takich krajów jest Egipt, Birma, Laos i wiele innych. Zawsze przed wyjazdem do danego kraju lub w przypadku przejazdu przez niego trzeba zapoznać się z przepisami jakie tam obowiązują oraz jak ma się to do naszego bezpieczeństwa prywatnego.

Własny samochód czy motor jest bardziej mobilny ale często bywa droższy w użyciu niż inne rodzaje transportu, czasami nawet jest kłopotliwy. Pamiętajmy o dokładnym przemyśleniu wyboru transportu jaki będziemy stosować. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.