Czym lepiej malować – wałkiem czy pędzlem

Malowanie wałkiem vs pędzlemMalowanie można wykonywać różnymi metodami oraz bardzo zróżnicowanymi narzędziami. Najbardziej typowe urządzenia do malowania powierzchni to wałki oraz pędzle. Istnieją oczywiście też metody natryskowe, choć są stosowane częściej przemysłowo niż do użytku prywatnego i domowego.

Największy dylemat budzi dla większości osób, gdy mają zamiar pomalować coś samemu – czy wykonać to pędzlem lub wałkiem. Pomijam tutaj możliwy dylemat nad wyborem farby w zatrzęsieniu jej rodzajów. Tutaj skupimy się profesjonalnie na samym narzędziu, którym można malować powierzchnie.

Malowanie pędzlem – ma kilka zalet, przede wszystkim można dotrzeć pędzlem łatwo do trudniejszych i ciasnych miejsc. Dodatkowo jeśli profil który jest malowany ma nierówności lub zagłębienia, to znacznie łatwiej jest także malować właśnie samym pędzlem. Niestety zalety malowania tym narzędziem tutaj się kończą i powstają już wady.

Wady malowania pędzlami to przede wszystkim znacznie wolniejsza praca, niż gdyby to robić wałkiem. Pędzle także mogą znacznie mocniej chlapać farbą podczas zamaszystych ruchów. Dodatkowo powstaje problem ze strukturą malowania farbą. Na malowanej powierzchni często widać kierunek ciągnięcia pędzla. Znacznie częściej również pojawiają się zacieki od malowania tym narzędziem. Faktura zawsze jest podobna bo pędzel to pędzel na włosiu. Także zdarzają się gubienia włosia i przyklejanie ich do malowanej powierzchni.

Malowanie wałkiem – to przede wszystkim znacznie szybsze wykonanie pracy na powierzchni. Powierzchnia jest malowana równo i nie powstaje w jej strukturze ukierunkowanie. Powierzchnia malowania z reguły jest lita z drobnymi fakturowymi grudkami farby – w zależności od użytego rodzaju wałka.

Faktura malowanej powierzchni może być różna w zależności od włosia, lub gładkiej powierzchni stosowanego wałka. Jest do wyboru więc wiele metod. Wałki mniej chlapią farbą i można nimi wykonać dłuższe malowanie pasa na jednym zaczerpnięciu farby. Znacznie rzadziej powstają dzięki nim zacieki farb.

Wadą ich jest często mniejsza penetracja w zagłębienia czy profilowania. Trudniej mogą sobie radzić w skomplikowanych miejscach, tam gdzie jest trudniejszy dostęp.

Jakie więc wybrać narzędzie do malowania powierzchni. Z reguły malarze mają zarówno wałki i pędzle. Jeśli zna się powierzchnię, którą chce się pomalować – można samemu ocenić, które narzędzie pracy będzie najlepszym rozwiązaniem. Większość osób wybiera wałki do dużych prostych powierzchni. Do zakamarków i wąskich przestrzeni używa się wspierająco pędzla.

Tak naprawdę najlepszą metodą malowania będzie w tych czasach wałek, oraz wspierająco pędzel. Wyjątek może stanowić przykładowo malowanie mebli lub antyków o licznych zdobieniach i dekoracjach lub kaloryferów żeberkowych. Wtedy łatwiejszą metodą i bardziej precyzyjna będzie pędzel. We wszystkich przypadkach malowania sufitów lub ścian – zawsze warto zwracać uwagę przede wszystkim na wałki.

Warto dodać, że im większa średnica urządzenia – tym szybsze połykanie przez niego kolejnych metrów podczas pracy. Jednak dobrze mieć też mniejsze rozmiary, do bardziej precyzyjnych elementów lub po prostu ciaśniejszych. Rogi ścian oraz łączenia sufitu ze ścianą także można malować wałkiem – są takie specjalnie przeznaczone do tych elementów. Jednak także bez problemu można te drobne elementy wykonać pędzlem a resztę już wałkiem.

Cenowo obydwa narzędzie wychodzą podobnie. Jednakże czas pracy jest bardzo cenny – a więc prawie zawsze będzie wygrywał wałek. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Także bym zawsze stawiał na wałek. Jest tym robota nie tylko wykonana szybciej ale i dokładniej. Bardzo dobrze się tym pracuje bez większych problemów i rozbryzgów. Pamiętam dawne malowania sufitów pędzlami – zawsze zostawały jakieś oderwane czy złamane włoski gdzieś pod farbą. Wałek nigdy nie robi takich problemów podczas krycia ścian.

  2. BudMat pisze:

    Warto jeszcze wziąć mimo wszystko pod uwagę metodę natryskową. Jak powierzchnie są duże to wcale nie wychodzi drogo zakup prostej maszynki do takiego malowania. Metoda natryskowa jest bardzo szybka i bardzo dokładna. Najprostsze maszynki można kupić za nieco ponad stówkę. A to przecież urządzenie na wiele lat jak się o nie dba i czyści po użyciu. Warto na pewno wziąć je pod uwagę.

  3. Anonim pisze:

    Moim zdaniem najlepiej zawsze jest malować wałkiem, jestem najszybsze i najlepsza jest faktura malowanej powierzchni. Pędzle oczywiście też są niezbędne, ale tylko do powierzchni gdzie nie daje rady wałek. Natomiast jeśli jakieś powierzchnie są małe, skomplikowane to wtedy sensownie zużywać samego pędzla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *