Czym są licówki, jakie dają efekty i kto powinien z nich skorzystać?

Licówki na zębachLicówki są powszechnie stosowane przez pacjentów, którzy pragną mieć ładne zęby. Jakie gwarantują efekty i co powinieneś wiedzieć o ich zakładaniu? Poniżej znajdziesz kluczowe informacje na ten temat.

Czym są licówki i kiedy je stosować?
Licówki to cienkie, wykonane na zamówienie powłoki z porcelany lub innego materiału stomatologicznego, które nakłada się na przednią część zębów w celu poprawy ich kształtu, wyrównania lub koloru. Licówki pozwalają skorygować drobne niedoskonałości lub zniekształcenia w uśmiechu.

Zapewniają też poprawę wyglądu mocno przebarwionych zębów. Istnieję też licówki do uzupełniania luk w uzębieniu. Zazwyczaj licówki stanowią dobre rozwiązanie dla pacjentów ze zdrowymi zębami, ale odznaczających się drobnymi defektami. Zaufaj Dentysta Żoliborz.

Jakie efekty dają licówki na zęby?

Licówki mogą poprawić kształt, kolor lub długość zębów. Zmniejszają również rozmiar zębów, jednak zdecydowanie rzadziej. Oprócz tego korygują nieprawidłowe ustawienie zębów lub uzupełniają luki. Licówki znajdują także powszechne zastosowanie w zamykaniu przestrzeni między zębami tylnymi, aby naśladować wygląd zębów przednich.

Jakie wady mają licówki?

  • Dłuższy czas leczenia. Wykonanie licówek może trwać dłużej w porównaniu do innych uzupełnień stomatologicznych. Wymaga też kilku wizyt u stomatologa w celu wykonania wycisków, form i obróbki laboratoryjnej. 
  • Droższe rozwiązanie. Chociaż stomatolodzy szacują koszty leczenia, nie podają konkretnej kwoty, ponieważ każdy przypadek jest inny. Licówki zawsze okazują się jednak droższe niż pozostałe rodzaje uzupełnień stomatologicznych.
  • Wyższe ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Ludzie, którzy mają licówki, narażają się na choroby dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że bakterie rozwijają się wewnątrz licówki.

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych?

  • Licówki nakładane pędzlem. Licówki te nakłada się pędzlem na cienką warstwę żywicy dentystycznej o kształcie dopasowanym do pożądanego zęba. Żywicę utwardza się za pomocą specjalnego światła.
  • Lumineers. Licówki te składają się z cienkiej warstwy ceramiki w kolorze zęba, przyklejanej do jego przedniej części. 
  • Licówki Cabernet. Licówki te są nakładane na przednią część zębów i są klejone za pomocą żywicy kompozytowej. 
  • Licówki lingwalne. Stosuje się je na tylnych częściach zębów, dzięki czemu ich nie widać. To najlepsze rozwiązanie dla osób pragnących wykonać zabieg stomatologii estetycznej bez zmiany widocznego koloru lub kształtu zębów. 
  • Licówki tradycyjne. Te porcelanowe licówki pasują na całą widoczną powierzchnię zęba. Cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród pacjentów.

Ile kosztują licówki u dentysty?

Cena licówek zależy od wielu czynników, w tym od doświadczenia dentysty, rodzaju użytej licówki, lokalizacji laboratorium dentystycznego oraz od tego, czy potrzebujesz jednocześnie leczenia choroby dziąseł. Ogólnie rzecz biorąc, koszt jednej licówki waha się od 500 do nawet 2000 złotych, bez uwzględnienia regularnych przeglądów stomatologicznych i okresowego czyszczenia zębów.

Mimo tego, że zapłacisz za nie więcej niż za niektóre inne zabiegi stomatologii estetycznej, takie jak wybielanie zębów, zwykle są tańsze niż chociażby korony zębowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *