Czyste powietrze w mieszkaniu – jak je zapewnić?
Wszyscy wiemy, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest niedocenianym, ale w rzeczywistości dość poważnym problemem.
W tym tekście przyjrzymy się, co powoduje zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i co możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza w naszych domach.
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach – jakie mogą być skutki?
Do często spotykanych źródeł zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach należą:
- dym tytoniowy,
- formaldehyd,
- lotne związki organiczne,
- pestycydy,
- ołów,
- włókna azbestu,
- zanieczyszczenia mikrobiologiczne,
- pył.
Skutki zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak na przykład bóle i zawroty głowy, zmęczenie, nudności, infekcje dróg oddechowych czy zaostrzenie astmy i alergii.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ w przypadku niektórych utrzymujących się przez dłuższy czas w powietrzu zanieczyszczeń zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży problem ten może również doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.
Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Jeśli obawiasz się skutków, jakie może przynieść zanieczyszczone powietrze w domu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieje wiele sposobów, by zniwelować ten problem. Jednym z działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w Twoim domu jest identyfikacja i ograniczenie źródeł zanieczyszczeń. Powszechnymi źródłami zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach są np. dym tytoniowy, środki czyszczące oraz opary kuchenne.
Aby zmniejszyć zanieczyszczenie dymem tytoniowym, staraj się palić jak najwięcej na zewnątrz lub całkowicie rzucić palenie. Jeśli musisz palić w pomieszczeniu, upewnij się, że robisz to w dobrze wentylowanym miejscu.
Produkty czyszczące mogą również uwalniać szkodliwe chemikalia do powietrza. Podczas używania środków czyszczących należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta i dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Możesz także szukać produktów czyszczących, które posiadają odpowiednie certyfikaty.
Opary kuchenne mogą zawierać zanieczyszczenia, w tym np. tlenek węgla i dwutlenek azotu. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie spowodowane gotowaniem, używaj wentylatorów wyciągowych podczas gotowania i unikaj smażenia potraw w głębokim tłuszczu w pomieszczeniach.
Wentylacja i filtracja
Innym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest wentylacja powietrza i stosowanie filtrów usuwających zanieczyszczenia. Zaleca się wówczas otwieranie drzwi i okien, gdy pozwala na to pogoda. Takie działanie umożliwi Ci cyrkulację świeżego powietrza w domu i pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się wewnątrz.
Innym sposobem wentylacji domu jest zastosowanie systemów wentylacji mechanicznej, takich jak systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. Wentylatory i klimatyzatory pomogą usunąć zanieczyszczone powietrze z domu i zastąpić je świeżym powietrzem z zewnątrz.
Oprócz zwiększenia wentylacji można również zastosować oczyszczacze powietrza. Są to niewielkie i poręczne urządzenia, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Wśród producentów w tej kategorii znajduje się firma Dyson – oczyszczacz powietrza stanowi ważną część jej oferty. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę „Dyson oczyszczacz powietrza opinie”, znajdziesz komentarze dotychczasowych klientów tej marki. Generalnie, oceny są pozytywne – zwraca się uwagę przede wszystkim na kwestie dotyczące skuteczności pracy.