Dekoder telewizyjny OPTICUM Premium Box H.265 DVB-T2 – Opinia i Test

Opticum Premium Box DekoderDekoder telewizyjny Opticum Premium Box H.265 DVB-T2 to urządzenie do odbierania nowego standardu sygnału telewizyjnego. Dekoder ten od razu mogę napisać, że jest jednym z lepszych dostępnych w sprzedaży. Zanim zdecydowałem się na jego zakup, sprawdziłem opinię o wielu innych urządzeniach tego typu.

Dekoder odtwarza obraz w maksymalnej rozdzielczość (jakości) 1080p. Można także ją zmniejszyć w razie potrzeb. Jest to dekoder DVB-T2 – czyli odbiera standard najnowszej cyfrowej transmisji telewizyjnej.

Posiada takie przyłącza jak HDMI, Coaxial, Euro (SCART), antenowe, zasilające oraz port USB 2.0 na przedzie. Sygnał będzie wysyłany na telewizor zarówno przez HDMI jak i Euro – lepsze jednak jest HDMI, z racji na lepszą jakość obrazu przy takim połączeniu.

Warto wspomnieć, że prawie wszystkie dekodery telewizyjne przystosowane do nowego standardu mają podobne możliwości ale różne oprogramowania. Ten wydaje mi się, że ma najlepsze i najbardziej przyjazne dla użytkownika.

Posiada między innymi funkcje: Dolby Digital, EPG – przewodnik po programach, odtwarzacz multimediów z Pendrive (upośledzony jak wszystkie inne – odczytuje wybrane format plików a nie wszystkie jak komputer). Następnie odtwarzanie i nagrywanie obrazu przez USB (pendrive lub dysk). Timeshidt – czyli ustawianie czasu. Oraz w rzeczywistości wiele innych przydatnych możliwości od ustawień różnych kanałów. W tym także ulubione programy, różne playlisty, zmiany nazw kanałów itd. Możliwość regulacji obrazu pod różnymi względami z ustawień dekodera.

Dekoder wyszukuje stacje w sposób automatyczny. Jest bardzo prosty w obsłudze.

W zestawie z dekoderem Opticum Premium Box otrzymuje się:

 • Dekoder Opticum Premium Box
 • Pilot zdalnego sterowania (z funkcją programowania do telewizora – to ważne, na to bym zawsze zwracał uwagę. Dzięki temu można korzystać z 1 pilota, a nie dwóch osobnych do dekodera i telewizora).
 • Baterie do pilota (2x AAA).
 • Zasilacz sieciowy do dekodera.
 • Instrukcję obsługi w języku polskim.
 • Oryginalne opakowanie od dekodera.

Dekoder odbiera sygnał standardów: VB-T2, DVB-T2/HEVC/H.265 – niestety nie ma, tak jak wszystkie inne DAB do stacji radiowych. Odbiera więc stacje telewizyjne ale już nie radiowe. Po sprawdzeniu wielu różnych dekoderów tego typu – żaden nie miał w sobie DAB. Pewnie dlatego, że robione były na szybko do nowego standardu – bez rozbudowy o inne przydatne elementy.

Dekoder Opticum Premium Box posiada aktywne INFO o kanałach (informacja o programie) – wiele dekoderów nie ma funkcji rozszerzonego opisu. Przełączanie programów jest dość szybkie między 1-2 sek. Jest w nim widoczna skala postępu oglądanego programu (czego nie ma w niektórych innych dekoderach).

Pilot łapie bez problemu sygnał z daleka. U mnie działa bez najmniejszego problemu z odległości 6 metrów – tyle wynosi odległość kanapy od telewizora z dekoderem. Zasięg ten działa bez najmniejszych zarzutów.

Urządzenie Opticum Premium Box H.265 DVB-T2 jest małe i zajmuje tym samym bardzo mało przestrzeni. Jest proste w obsłudze i łatwo można je ustawić, aby działało prawidłowo oraz następnie spersonalizować.

Niestety Opticum Premium Box nie posiada łączności z Internetem. Nie da się do niego wpiąć kabla internetowego, ani połączyć go z WiFi. Także za jago pomocą nie będzie Internetu w telewizorze oraz możliwości korzystania z YouTube lub internetowych stacji telewizyjnych. Dla większości osób jest to nieistotny detal. Dla mnie zawsze dodatkowa możliwość jest pożądana. Niektóre inne dekodery mają takie możliwości – ale znowu nie posiadają tych co ma ten.

Podsumowując jeśli ktoś szuka stabilnego dekodera do telewizora o dość dobrych rozwiązaniach softu oraz bezproblemowego działania – to mogę polecić Opticum Premium Box H.265 DVB-T2. Wybrałem go po prześledzeniu opinii i działania ponad 20 innych urządzeń na bazie informacji z Internetu. Myślę, że większość osób będzie z niego mocno zadowolona. Zapraszam do kolejnych tematów oraz zadawania pytań i komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

4 komentarze

 1. Tristek Maciej pisze:

  Właśnie szukam też dla siebie dekodera. Choć już muszę przyznać, że jestem bliski od decyzji aby zrezygnować całkowicie z telewizora. W sumie mam wszystko w komputerze, więc po co mi telewizor. I tak tak praktycznie nic nie oglądam. Dekoder jednak zawsze jest tańszy niż nowy telewizor, więc w razie co lepiej kupić go niż nowe całe pudło.

 2. BaruckiAndrzej pisze:

  Niestety samemu popełniłem błąd o którym mówisz w filmie. Kupiłem inny dekoder ale z pilotem bez programowania. Teraz niestety będą potrzebne dwa piloty do obsługi telewizji. Niestety też mam satelitę, a wiec mam już 3 piloty. Bo na satelicie nie ma tych kanałów co na telewizji naziemnej u mnie. Powoli to robi się bardzo niewygodne. Być może wybiorę samą satelitę z internetem bez już telewizji naziemnej. Niby na niej jest 30 kanałów ale i tak się praktycznie tego nie ogląda. Wolę telewizje tematyczne.

 3. maroll pisze:

  siemka, nie zgłębiłeś tematu, w żadnym dekoderze nie ma Internetu! (pis ustawowo go wykluczył)po kablu nie ma takiej możliwości, skrzynki do dekoderów były robione w krajach gdzie ta możliwość jest!, ale jest możliwość przez wi-fi. Musiał byś dokupić antenę wi-fi do dekoderów przez usb ,koszt 30-80zł, sam tak mam (dekoder mam inny, ale to nie ma znaczenia w tym wypadku, chodzi o wi-fi). pozdro Marek

 4. Elektronik pisze:

  Nie polecam tego tunera, po roku użytkowania pojawiły się mikropęknięcia na płytce drukowanej w otoczeniu elementów Smd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: