Dentofobia, czyli jak pokonać strach przed wizytą u stomatologa?

Strach lekarzaStrach przed dentystą dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Na lęk, który nie pozwala spać spokojnie przed umówioną wizytą, a nierzadko prowadzi do zaprzestania regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, wpływa sporo czynników. Z dentofobią można sobie jednak poradzić. Kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniej placówki, a na tym polu warto się przyjrzeć ofercie Centrum Stomatologii DentalSand.

Skąd się bierze strach przed dentystą?

Dentofobia powstaje przede wszystkim na bazie złych doświadczeń. Mimo że technika znacząco poszła do przodu i nawet złożone procedury stomatologiczne wiążą się ze zminimalizowanym ryzykiem bólu oraz dyskomfortu, pacjenci pamiętają wizyty z dzieciństwa.

Rodzice często nieświadomie utrwalają w swoich dzieciach lęk przed wizytami u dentysty, np. sugerując, że jedzenie słodyczy będzie się wiązało z koniecznością odbycia niechcianej wizyty u stomatologa. Dorośli zaś sami mają takie doświadczenia, i to nie tylko z lat szkolnych. Trafiając na dentystę, który nie wykazuje się wyrozumiałością, odpowiednim podejściem i zrozumieniem, łatwo się nabawić lęku lub wzmóc ten, który już istnieje.

Odpowiedni gabinet stomatologiczny to podstawa!

W pokonaniu dentofobii ważnych jest kilka etapów. Przede wszystkim ustalenie rutyny, czyli regularne odwiedzanie dentysty celem dokonania przeglądu stanu jamy ustnej, a także po to, by usunąć nagromadzony osad nazębny. Dzięki temu zęby oraz pozostałe struktury jamy ustnej pozostają zdrowe, więc nie ma ryzyka podejmowania bolesnego leczenia.

Duże znaczenie ma wybór placówki oraz lekarza stomatologa. W Centrum Stomatologicznym DentalSand, które od stycznia tego roku przyjmuje pacjentów w drugim oddziale w Gdyni, można liczyć na doświadczony personel, komfortową atmosferę leczenia, także dla dzieci, oraz wysokiej klasy sprzęt medyczny.

Drugi oddział DentalSand mieści się w Gdyni przy ulicy Szczecińskiej 22 – Działki Leśne. Dokładną ofertę placówki można znaleźć pod adresem http://dentalsand.pl/.

Porady dla pacjentów z dentofobią

Placówka wybrana, wizyta umówiona. Mity odrzucone, przekonanie do zastosowania nowoczesnych metod leczenia, w tym bezbolesnych, przyswojone. Co dalej? Jak się uporać z wciąż obecnym strachem?

Lęk nie zniknie od razu, ale im lepsze przygotowanie do każdej wizyty, szczególnie pierwszej, tym szybsze efekty.

Na wizytę warto przyjść odpowiednio wcześnie, by móc się zrelaksować. Przyda się tuż obok bliska osoba będąca wsparciem. Pacjent powinien być w miarę możliwości wypoczęty, a im wcześniej umówiona wizyta, tym mniej czasu za dnia na rozważania.

To kilka prostych wskazówek łatwych do wdrożenia w życie, a przede wszystkim przynoszących pozytywne efekty walki ze strachem przed dentystą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *