Deska 729 Friendship A-2 do tenisa stołowego – Opinia i Test

Deska A2 Tenis StołowyDeska 729 Friendship A-2 to sprzęt klasy OFF++ w całości składający się z drewna o 7 warstwach przekładek. Na wstępie warto napisać, że producent ma trzy różne nazwy jakich używa naprzemiennie a mianowicie Friendship jak i RITC a także 729 – zawsze chodzi o tego samego producenta bez znacznie której z nich użyje.

Deska A-2 składa się z 7 warstw drewna na zewnętrznej powierzchni jest to limba – stosunkowo miękka i wibracyjna a wewnątrz ayous czyli bardzo twarde drzewo, jakie się nie odkształca i nie jest przepuszczalne. Połączenie to tworzy szybką deskę do tenisa stołowego o bardzo dobrym czuciu podczas gry – mimo niskiej elastyczności a wręcz dużej sztywności uderzeń.

Uchwyty dostępne w tym modelu to FL – wklęsły i taliowany najpopularniejszy typ europejski a następnie CS – krótka rączka stylu azjatyckiego oraz ST czyli prosta.

Klasa sprzętu to określone przez producenta OFF++ z czego bez wątpienia jest wiele innych desek w klasie OFF które są znacznie szybsze. Być może dzięki temu jest dobry czynnik kontrolny podczas gry.

Wymiary blatu A-2 firmy 729 to 150 mm na 155 mm – czyli będą pasowały na nią dowolne okładziny nowe jak i już używane – bo ma wymiar standardowy.

Grubość blatu to 6 do 6,4 mm – jest to dobra wielkość. Im grubsze blaty tym teoretycznie mniejsze odczucie piłki podczas gry a więc spadająca kontrola. W tym wypadku jest zachowana szybkość w równowadze z kontrolą.

Rączka długości 10,2 cm – o 2 mm jest dłuższa niż w większości desek do tenisa stołowego.

Waga sprzętu to 86 gram (+/- 3g) – jest to waga standardowa. Większość desek mieści się w tym przedziale. Te w całości z drewna lub z węglowymi przekładkami bardzo ciężko znaleźć lżejsze o ile nie mają w sobie balsy lub innych bardzo lekkich a tym samym miękkich drzew o małej gęstości.

Szybkości określane przez producenta to 90/100 – przez użytkowników 81, kontrola 65 producenta a przez graczy 94 – jak widać użytkownicy lepiej ją oceniają w kontroli niż producent. Twardość oceniona przez graczy oraz elastyczność to medium (środek). Ogólna ocena graczy na revspin wynosi 9,1/10 – czyli jest bardzo wysoko ceniona.

W grze jest bardzo podobna do Palio T3, trochę do Boer WRB a także do Sanwei Multilayer C.

Ostatni czynnik jaki warto wziąć pod uwagę i jaki jest generowany przez samych użytkowników to identyczność modeli – co jest ważne gdy ktoś chce grać zawsze jedną linią produktową. Oceniona została jako zawsze identyczne – czyli nie ważne kiedy kupicie ten model to zawsze będzie on taki sam jak poprzedni.

Deska ma swój charakter – blat jest w kolorze orzechowym a boki są składowymi elementami z czerwonego koloru drewna z białym. Rączki koloru niebiesko granatowego z 3 identyfikatorami producenta oraz modelu. Deska ma na sobie więc 5 kolorów. Sprawia bardzo sympatyczne wrażenie.

Jakość wykonania – trzeba przyznać że Friendship 729 A-2 ma bardzo wysoką jakość wykonania. Mimo swojej niskiej ceny jest zrobiona dokładnie i starannie. Jedyną wada jest brak zeszlifowania rogów przy rączce na blacie, aby nie wrzynały się w dłoń podczas długiej gry. Rogi powinny być zeszlifowane – można to jednak zrobić samemu papierem ściernym.

Podsumowując deska A-2 od 729 to bez wątpienia bardzo dobry sprzęt, jaki trochę wykracza jakością względem ceny za jaką można ją nabyć. Zdecydowanie warto ją wypróbować i ocenić samemu – to świetny sprzęt w dobrej cenie. Zapraszamy do komentarzy i kolejnych tematów oraz opinii w serwisie.

4 komentarze

 1. Piotrek

  Mam tą deskę 729 A2 i jestem z niej bardzo zadowolony, świetnie się sprawdza w szybkich strzałach piłką w wybrane miejsce. Dobrze gra na szybszych okładzinach o miększym podkładzie. Jak ma się na niej twarde to ubywa trochę kontroli bo sama też jest dość sztywna i za szybki jest odskok piłki. Wydaje się że mogli by dać jej 5,8 mm grubości a nie 6,4 i też by działała ale co tam i tak jest świetna.

 2. Olecko

  Namówiliście mnie znowu i kupiłem ją sobie dwa dni temu. Czekam aż dojdzie i już nie mogę się tego doczekać. Z wyglądu bardzo mi się podoba, super że ma taki granat i też boki kolorowe wyglądają dobrze. Zobaczymy jak się sprawdzi na moim Protonie okładzinach. Może to być bardzo dobre narzędzie skoro nie jest przesadnie OFF i ma czucie.

 3. Brzozowski

  Kupiłem ją za Twoim przewodem i powiem tak, jestem mega zadowolony. Nawet sobie nie wyobrażałem że w takiej cenie może być tak dobra deska do tenisa stołowego. Kontrola jest świetna, szybkość bardzo zadowalająca. Super sprzęt i waga też dobra bez nadmiernego balastu. To chyba jest to samo co Yinhe T-4 Carbon identyczne z wyglądu a niby inna tylko firma. Dzięki ogromne za to co tworzysz VT.

 4. Kris

  Friendship A2 moim zdaniem jest genialna, ma dudnienie przy uderzeniu ale jest super co do czucia piłki podczas gry. Jedna z lepszych jakie miałem desek. Waga około 85 gram. Dobrze gra z miękkimi okładzinami jak i tymi twardszymi. Oceniam sprzęt na bardzo dobry a za tą cenę jest naprawdę rewelacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.