Deska 729 Friendship A-2 do tenisa stołowego – Opinia i Test

Deska A2 Tenis StołowyDeska 729 Friendship A-2 to sprzęt klasy OFF++ w całości składający się z drewna o 7 warstwach przekładek. Na wstępie warto napisać, że producent ma trzy różne nazwy jakich używa naprzemiennie a mianowicie Friendship jak i RITC a także 729 – zawsze chodzi o tego samego producenta bez znacznie której z nich użyje.

Deska A-2 składa się z 7 warstw drewna na zewnętrznej powierzchni jest to limba – stosunkowo miękka i wibracyjna a wewnątrz ayous czyli bardzo twarde drzewo, jakie się nie odkształca i nie jest przepuszczalne. Połączenie to tworzy szybką deskę do tenisa stołowego o bardzo dobrym czuciu podczas gry – mimo niskiej elastyczności a wręcz dużej sztywności uderzeń.

Uchwyty dostępne w tym modelu to FL – wklęsły i taliowany najpopularniejszy typ europejski a następnie CS – krótka rączka stylu azjatyckiego oraz ST czyli prosta.

Klasa sprzętu to określone przez producenta OFF++ z czego bez wątpienia jest wiele innych desek w klasie OFF które są znacznie szybsze. Być może dzięki temu jest dobry czynnik kontrolny podczas gry.

Wymiary blatu A-2 firmy 729 to 150 mm na 155 mm – czyli będą pasowały na nią dowolne okładziny nowe jak i już używane – bo ma wymiar standardowy.

Grubość blatu to 6 do 6,4 mm – jest to dobra wielkość. Im grubsze blaty tym teoretycznie mniejsze odczucie piłki podczas gry a więc spadająca kontrola. W tym wypadku jest zachowana szybkość w równowadze z kontrolą.

Rączka długości 10,2 cm – o 2 mm jest dłuższa niż w większości desek do tenisa stołowego.

Waga sprzętu to 86 gram (+/- 3g) – jest to waga standardowa. Większość desek mieści się w tym przedziale. Te w całości z drewna lub z węglowymi przekładkami bardzo ciężko znaleźć lżejsze o ile nie mają w sobie balsy lub innych bardzo lekkich a tym samym miękkich drzew o małej gęstości.

Szybkości określane przez producenta to 90/100 – przez użytkowników 81, kontrola 65 producenta a przez graczy 94 – jak widać użytkownicy lepiej ją oceniają w kontroli niż producent. Twardość oceniona przez graczy oraz elastyczność to medium (środek). Ogólna ocena graczy na revspin wynosi 9,1/10 – czyli jest bardzo wysoko ceniona.

W grze jest bardzo podobna do Palio T3, trochę do Boer WRB a także do Sanwei Multilayer C.

Ostatni czynnik jaki warto wziąć pod uwagę i jaki jest generowany przez samych użytkowników to identyczność modeli – co jest ważne gdy ktoś chce grać zawsze jedną linią produktową. Oceniona została jako zawsze identyczne – czyli nie ważne kiedy kupicie ten model to zawsze będzie on taki sam jak poprzedni.

Deska ma swój charakter – blat jest w kolorze orzechowym a boki są składowymi elementami z czerwonego koloru drewna z białym. Rączki koloru niebiesko granatowego z 3 identyfikatorami producenta oraz modelu. Deska ma na sobie więc 5 kolorów. Sprawia bardzo sympatyczne wrażenie.

Jakość wykonania – trzeba przyznać że Friendship 729 A-2 ma bardzo wysoką jakość wykonania. Mimo swojej niskiej ceny jest zrobiona dokładnie i starannie. Jedyną wada jest brak zeszlifowania rogów przy rączce na blacie, aby nie wrzynały się w dłoń podczas długiej gry. Rogi powinny być zeszlifowane – można to jednak zrobić samemu papierem ściernym.

Podsumowując deska A-2 od 729 to bez wątpienia bardzo dobry sprzęt, jaki trochę wykracza jakością względem ceny za jaką można ją nabyć. Zdecydowanie warto ją wypróbować i ocenić samemu – to świetny sprzęt w dobrej cenie. Zapraszamy do komentarzy i kolejnych tematów oraz opinii w serwisie.

6 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  Mam tą deskę 729 A2 i jestem z niej bardzo zadowolony, świetnie się sprawdza w szybkich strzałach piłką w wybrane miejsce. Dobrze gra na szybszych okładzinach o miększym podkładzie. Jak ma się na niej twarde to ubywa trochę kontroli bo sama też jest dość sztywna i za szybki jest odskok piłki. Wydaje się że mogli by dać jej 5,8 mm grubości a nie 6,4 i też by działała ale co tam i tak jest świetna.

 2. Olecko pisze:

  Namówiliście mnie znowu i kupiłem ją sobie dwa dni temu. Czekam aż dojdzie i już nie mogę się tego doczekać. Z wyglądu bardzo mi się podoba, super że ma taki granat i też boki kolorowe wyglądają dobrze. Zobaczymy jak się sprawdzi na moim Protonie okładzinach. Może to być bardzo dobre narzędzie skoro nie jest przesadnie OFF i ma czucie.

 3. Brzozowski pisze:

  Kupiłem ją za Twoim przewodem i powiem tak, jestem mega zadowolony. Nawet sobie nie wyobrażałem że w takiej cenie może być tak dobra deska do tenisa stołowego. Kontrola jest świetna, szybkość bardzo zadowalająca. Super sprzęt i waga też dobra bez nadmiernego balastu. To chyba jest to samo co Yinhe T-4 Carbon identyczne z wyglądu a niby inna tylko firma. Dzięki ogromne za to co tworzysz VT.

 4. Kris pisze:

  Friendship A2 moim zdaniem jest genialna, ma dudnienie przy uderzeniu ale jest super co do czucia piłki podczas gry. Jedna z lepszych jakie miałem desek. Waga około 85 gram. Dobrze gra z miękkimi okładzinami jak i tymi twardszymi. Oceniam sprzęt na bardzo dobry a za tą cenę jest naprawdę rewelacyjny.

 5. Jak oceniacie deski ze względu na wiek…nie grałem kilkanaście lat nimi i teraz próbuje wracać…deski mam różne…kilka Andro, ze 2 Butterflya, Nittaku i parę innych.

  1. Nie ma znaczenia wiek deski. Wiele zawodników gra bardzo bardzo starymi modelami. Ważne jak ty czujesz ich działanie a nie to ile ona liczy sobie lat. Drewno deski jest suche więc nie zmienia się z biegiem czasu. Wymiana następuje albo jak ktoś szuka innych wrażeń albo jak uszkodzi poprzednie. Jak byś teraz odpakował jakąś bardzo stara i była sprawna, to też by była równie dobra jak każda inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *