Deska do tenisa stołowego Palio Energy 03 – Opinia i Test

Deska do tenisa PalioDeska do tenisa stołowego Palio Energy 03 – to dość mocno popularny sprzęt, jaki klasyfikuje się w przedzielanie szybkości preferowanej taktyki gry jako OFF (względem producenta).

Jest to deska przeznaczona dla graczy ofensywnych grających oczywiście w ataku, ale także dobrze się sprawdza i w innych stylach gry.

Określenie przez producenta klasy OFF jest moim zdaniem trochę zawyżone – osobiście bym dał OFF- lub ALL+ względem jej szybkości – grałem znacznie szybszymi deskami w klasie OFF-.

Waga rakietki to 88 (90 gram) gram z tolerancją 5 gram na plus lub minus. Raczej zawsze będzie to zbliżone do 90 gram. Jest to dość standardowa waga, choć mogłaby być mniejsza dla graczy, jacy używają grubych podkładów – z racji na zwiększenie ciężaru całego zestawu.

Do wyboru mamy rączki FL (taliowane) najbardziej popularny tup chwytu oraz CS czyli krótka. Długość rączki to standard 10 cm. Jest to pewny uchwyt o dobrej grubości, aczkolwiek jest mocno gładki bez rowkowania i większego rozwarcia na końcu, przez co deska sprawia wrażenie – że może czasami podczas silnego uderzenia się wysunąć z dłoni.

Palio Energy 03 składa się z 5 warstw drewna (niestety nie jest określone jakiego drewna) oraz 4 przekładek fiberglasu – czyli czegoś jak włókno szklane, jest to kompozyt działający praktycznie tak samo jak włókno węglowe – karbon z czego jest bardziej elastyczne, ale i mające też większa wagę. Przekładki te moim zdaniem nie mają znaczenia w grze.

Grubość deski w rdzeniu to 6,7 mm z czego tolerancja wynosi 0,2 mm na plus lub minus. Grubość ta zapewnia dość dobre czucie piłki podczas gry w trakcie jej odbicia. Im większa grubość to tym z reguły mniejsze odczucie poduszcz gry na rakietce, ale nie jest to reguła.

Rozmiar blatów wynosi 152 mm szerokości na 154 mm długości bez rączki. Jest to standardowy rozmiar do jakiego będą pasowały wszystkie okładziny nowe, jak i praktycznie wszystkie te już wycięte używane. Blaty są wstępnie lekko polakierowane.

Palio Energy 03 została zaprojektowana z dużym nastawieniem na piłki plastikowe 40+ – czyli nowe wymogi gier w tenisa stołowego i stosowanego sprzętu na rozgrywkach co do piłek. Opis co do dostosowania jest kierowany oczywiście bardziej marketingowo, bo trudno zaplanować deskę, jaka będzie lepiej radziła sobie z plastikowymi niż celuloidu – radzi sobie z obydwoma tak samo.

W ogólnej ocenie użytkowników na bazie około 20 ocen średnia sprzętu wypada w przedziale do 10 punktów: Szybkość 8.8, kontrola 9,2 twardość 6,1 (średnio twarda), powtarzalność jakości sprzętu 9,4 – czyli kupując ten sprzęt będzie on praktycznie identyczny jak poprzedni.

Deska do tenisa stołowego Palio energy ma kilka odpowiedników, jakie są w przedziałach od 01 do 06 – chodzi o ich szybkość oraz tym samym wagę i sztywność. Testowana 03 trzeba powiedzieć, że sprawdza się dobrze podczas gry. Jednakże różnie wypada stosując rożne zestawy okładzin. Na jednych okładzinach kontrola jest bardzo dobra na innych trochę trudniej przewidzieć zachowanie piłki.

Ogólnie jednak trzeba przyznać, że jest to sprzęt zdecydowanie godny sprawdzenia, zachowuje się dobrze i jest wykonany starannie. To pozycja godna uwagi i przetestowania, tym bardziej że cena jest korzystna. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie.

2 komentarze

  1. Starko pisze:

    Mam ją jako zapasowa już kilka lat. Sprawdza się bardzo dobrze w grze takiej rekreacyjnej. Jest faktycznie bardzo szybka ale brakuje jej trochę w kontroli. Za bardzo jest sztywna i za mało czuje się ją podczas uderzenia. Przynajmniej dla mnie także nie sprawdza się ona idealnie w grze. Jest dobra ale do gry rekreacyjnej bez ścisłej rywalizacji.

  2. Rafi pisze:

    Trochę nią grałem, dla mnie bardzo sztywna ale dobra do ataku. Sztywność nie poprawi kontroli ja ktoś gra także twardymi zestawami. Mimo wszystko i się nią gało bardzo dobrze choć faktycznie jest dość ciężka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *