Deska Sanwei HC Speed Light do tenisa stołowego – Opinia i Test

Deska Sanwei Speed LightDeska do tenisa stołowego Sanwei HC Speed Light (prędkość światła) – składa się z 7 warstw i jest to wyjątkowo lekka konstrukcja.

Deska waży około 85 gram – jest wykonana z 5 warstw drewna kiri – hinoki oraz 2 przekładek karbonowych – węgla akrylowego ALC. Jest to lekka sklejka, co ma duże znaczenie w przypadku długich gier jak i używaniu cięższych okładzin z grubszym podkładam. Dzięki temu ręka podczas gry nie będzie się tak męczyć.

Na stronie producenta nie zejdziemy dokładnych informacji o tym sprzęcie, trzeba je zabierać po różnych stronach oraz na własnych doświadczeniach podczas korzystania z tego sprzętu.

Deska Sanwei HC Speed Light posiada uchwyty w zależności od potrzeb FL, CS, ST, AN – więc każdy dopasuje ją do siebie. Najpopularniejszy w europie FL – wklęsły bardzo dobrze leży w dłoni, idealnie jest dokrojony jego profil, tak że nie przeszkadza podczas gry i nie ma obaw że wyleci z dłoni. Rączka ma standardową długość 10,2 cm w FL.

Wymiary blatu deski to 150 mm szerokości oraz 157 mm długości. Będzie pasować na niego każda okładzin nawet używa, jaka była wcześniej już wycięta na inną deskę. To jest duża zaleta, że nie ma obaw z przenoszeniem nawet już dociętych okładzin. Blat jest rozmiaru standardowego.

Deska posiada pierwszą prędkość na poziomie 9 oraz drugą 8 na 10. Jest bardzo szybka gdy dodaje się siły podczas uderzenia. Reakcja wynosi około 110 – czyli wartość wysokości odbicia piłki po opuszczeniu na blat. Jest to klasa OFF. Co dziwne w naszych testach piłka mocniej się odbija od tej deski niż przykładowo Multilayer C – tego samego producenta jaki ma znacznie wyższą reakcję.

Grubość blatu to około 6,9 mm – im grubszy tym teoretycznie mniejsze uczucie piłki podczas gry a więc i kontrola. Jakość wykonanego blatu oraz odczucia w grze podobne do Gewo 575 balsa karbon. Wszystkie parametry deski są do tego bardzo zbliżone, także jej twardość.

Wibracja 110 – choć te parametr nie pochodzi ze strony producenta tylko z określenia przez megaspin. Przy uderzeniu piłki podczas gry czuje się jedną punktową wibrację mocniejszą trwającą ułamek chwili a następnie jest bardzo szybkie wygłuszanie odczucia. W większości deskach wibracje utrzymuje się dłużej – w tej szybko po uderzeniu są wygłuszane. To zarówno może być ogromna zaleta dla gier technicznych, gdzie liczy się wyczucie ale i wada dla osób jakie technicznie silnie atakują.

Odczuwa się w grze miększe wykonanie rdzenia deski – poprzez większe wygłuszenie energii kinetycznej przy nastawieniu biernym zawodnika. Deska osiąga dobre rezultaty z szybszymi i twardszymi okładzinami. Stosując ją raczej preferowana jest gra aktywna z własnym dokładaniem energii do uderzenia niż sam pasywny blok – choć to też może być wykorzystane jako deska 2 różnych prędkości gry.

Sama deska Sanwei HC Speed Light jest bardzo szybka ale tylko przy dużej aktywności od zawodnika, przy mniejszym wkładzie energii jej katapulta mocno zamiera. Można z niej wykonywać silne ataki topspinowe oraz zbicia a także grać w dowolnej strefie – choć bardziej się sprawdzi blisko stołu trochę mniej do drugiej strefy. Raczej do bliższych szybszych kontaktów niż w dużym oddaleniu od stołu.

Jeśli ktoś lubi bardzo lekkie zestawy to będzie dobra opcja z okładzinami z mniejszym podkładem. Natomiast dla silnych ofensywnych zawodników ma ona odrobinę zbyt małą sztywność. W naszej ocenie jej szybkość aktywna to około 8,5 oraz bierna 7 natomiast czynnik kontroli w aktywnej grze 9 oraz w nastawieniu pasywnym 8 na 10 punktów.

Na pewno bardzo dobrze się sprawdzi wszystkim osobom jakie grają wszechstronnie, zarówno stosując atak jak i obronę. Deska ma zarówno cechy sprzętów OFF jak i All+ jednocześnie.

W naszym teście Speed Light wypada dobrze, ale trzeba ją wyczuć i nauczyć się nią grać. To może być doskonałe ostrze w grze – jednakże trzeba do niego dopasować okładziny. Szczególnie dla graczy wszechstronnych lubiących wykorzystywać możliwości ataku powinna być dobrym wyborem.

Jej ogromną zaletą jest możliwość bardzo łatwego plasowania piłek – to się po prostu czuje. Dzięki swojej szybkości łatwo potem wykonać niespodziewany błyskawiczny atak jak nadarzy się okazja. Zdecydowanie warto wypróbować ten sprzęt i ocenić samemu jego możliwości. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie.

5 komentarzy

 1. Traverws

  Myślę że warto będzie ją wypróbować. U mnie waga zestawu to 190 ale z chęcią bym pozbył się odrobiny wagi. Balsówkami bardzo fajnie się gra, mają zawsze miękkie uderzenie, też jestem ich zwolennikiem. Natomiast te karbony to chyba częściej chwyty marketingowe niż coś wnoszące poprawę gry.

  1. TS Adam

   Znajomy ma Sanwei Feather Carbon i jest bardzo zadowolony. Z tego co wiem jest to jej nowsza wersja ten Speed Light o zwiększonej szybkości gry. Tamta Feather gra się bardzo dobrze, kilka razy próbowałem to wszystko ładnie wchodziło. Ta nowsza wersja pewnie ma faktycznie większego kopa. Może także sobie sprawię ten model.

 2. Kamil Swoloch

  Podoba mi się z wyglądu, uchwyt bardzo ładnie się prezentuje z tymi złotymi wykończeniami. Jedna z ładniejszych desek jakie widziałem a samemu patrze na to aby też się podobały. Te elementy na rączce to metal aluminium czy tworzywo? Bardzo ładna deska.

  1. Smardz

   Na pewno jest to tworzywo, samemu nie widziałem jeszcze aby te emblematy były z czegoś innego gdziekolwiek. Ale faktycznie alu mogły by być bardzo w klasę. Choć i tak przecież wyglądają świetnie i dobrze są wkomponowane. Zobacz lepiej że jej waga jest dobra w balansie a to istotne.

 3. KATS

  Sprzęt o takiej wadze właśnie mnie interesuje. To dobre rozwiązania do szybkiej gry jak do czucia. Mam tą deskę i gra się nią dobrze, jest trochę twardsza niż ta 575 bo tamtą można wgnieść nawet paznokciem speed light już nie. Świetna do szybkich ataków i średnio twardych okładzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.