Dlaczego defragmentować dysk twardy komputera
Defragmentacja jest to układanie klastrów komputera. Każdy klaster to segment pamięci na naszym dysku, im posiadamy większy dysk twardy tym mamy także więcej klastrów na dysku. Defragmentowanie dysku komputera jest bardzo istotną czynnością w obsłudze naszego sprzętu.
Dzięki dobrze przeprowadzonej defragmentacji nasz dysk twardy działa szybciej i sprawniej a także odzyskuje sporo straconego miejsca.
Dysk twardy traci swoją jakość podczas intensywnego używania, zmieniania na nim zapisanych danych, czy od samego używania przez lata. Aby przyspieszyć jego działanie a zarazem i całego komputera wykonuje się defragmentację dysków.
Defragmentacja polega na ułożeniu przez program wszystkich rastrów ponownie do struktury ciągłej, oraz naprawienie nieciągłości zapisywania danych – co skutkuje dużo szybszym działaniem naszego sprzętu oraz odnalezieniem utraconej pojemności dysku.
Defragmentację dysku twardego wykonuje się minimum raz na rok i można ją wykonywać z dwóch poziomów. Pierwszym z nich jest standardowa defragmentacja jaką oferuje nasz system lub za wykorzystaniem specjalnych programów defragmentujących.
Cały proces defragmentacji trwa w przykładzie dysku 160 GB około 5 godzin. Defragmentacja pomaga nie tylko usprawnić nasz dysk twardy ale także naprawić niektóre jego uszkodzone sektory (Bad sektor).
Jest ona szczególnie wskazana w przypadku znacznego zwolnienia pracy komputera lub niedoborów pamięciowych na dysku – a także przy długim czasie oczekiwania na reakcję szukania czy odpalania plików. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.
Tutaj warto dodać, że defragmentuje się dyski twarde HDD. Natomiast nowoczesne dyski SSD już tego w ich się nie robi, bo szybciej tracą swoje zdolności. Nowoczesne super szybki dyski nie potrzebują defragmentacji sektorów aby działały dobrze.