Dlaczego hamulec rowerowy piszczy – naprawa hamulca

Piszczenie roweruPiszczenie hamulca w rowerze może być spowodowane przez kilka różnych powodów. Czasami jest to do naprawienia na tym samym zestawie hamulców a niekiedy trzeba wymienić ten osprzęt jeśli to on sam jest jedynym powodem.

Najczęstsze przyczyny piszczenia podczas hamowania w rowerze wynika z:

1. Klocki hamulcowe są wilgotne lub mokre – powstanie tarcie gumą o obręcz koła a tym samym pisk.
2. Klocek jest źle ścięty (wytarty) a tym samym ustawiony względem obręczy koła – trzeba wyrównać ich powierzchnię i dobrze je ustawić.
3. Obręcz koła jest źle wyślizgana, powinno się ją przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym (wodnym) o ile jest ona bez dodatkowego kolorytu.

4. Złe ułożenie docisku klocka hamulcowego do obręczy – czyli nierównomierne ułożenie punktu docisku. Należy poprawić jego ustawienia.
5. Zbyt mocno starte gumy hamulca i tarcie powstaje przez plastik lub inne elementy wtopione w ten element w zbyt starte gumy.
6. Typ ogumienia klocka jest taki, że sam wydaje tego typu dźwięki – nie do naprawienia.

Jest to sześć najbardziej typowych powodów jakie występują w takich problemach. Z reguły problem ten wynika z punktu 2 oraz 6. Przy wyborze twardości hamulca warto kierować się prostą zasadą – im twardszy tym dłużej się ściera ale trochę słabiej hamuje, im miększy tym mocniejsze dociski ale szybsze ścierania okładki.

Teoretycznie do jazdy turystycznej i rekreacyjnej warto wybierać uśrednioną twardość klocków hamulcowych oraz ich jak najdłuższy profil aby dawały jak największą powierzchnię ścisku. Także dobre gdy są profilowane do krzywizny obręczy koła. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 komentarze

  1. Bruski Roman pisze:

    U mnie wykonanie hamowania gdy obręcz koła jest mokra brzmi jak u tira. Bez jej zawilgocenia też jest głośno. Zauważyłem że szczególnie jest taki hałas gdy używa się twardych klocków. Gdy są one znacznie miększe nie powstają tego typu dźwięki a siła zatrzymania jest większa. Trafnie też jest zauważone, że ustawienie ma także znacznie.

  2. Wakas33 pisze:

    Najlepszy artykuł i film jaki widziałem w tej sprawie. Facet wie co mówi i robi, widać że bardzo dużo musiał czasu podróżować na dwóch kółkach. Za sprawą tych rad naprawiłem ten problem bardzo szybko. faktycznie klocki były nie takie jakie powinny być i skoszone. Po zakupie nowych o znacznie miększej okładzinie teraz wszystko pracuje super cicho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *