Dlaczego i po co przecinać drzewa owocowe

Przecinka owocowaPrzycinanie drzew szczególnie owocowych jest bardzo istotną sprawą z przyczyn ekonomicznych oraz zdrowotnych. Przycinanie drzewa oznacza ucięcie konarów oraz pędów drzewa które nie będą owocowały lub po prostu są zbyt mocno zagęszczone.

Przycinamy drzewa zawsze piłką aby nie zrywać kory poza miejscem cięcia. A teraz zacznijmy dlaczego należy przecinać nasze drzewa:

Przycięcie drzewa jak wspomniałem służy celom ekonomicznym – tutach chodzi głównie o to że drzewo o zbyt mocno rozgałęzionej koronie nie jest zdolne do odpowiedniego zaopatrywania owoców w soki oraz niezbędne wartości odżywcze do ich rozwoju. Im drzewo ma więcej owoców tym owoce stają się mniejsze.

Bardzo często jest tak że poza karłowaceniem owoców występuje także ich drętwienie smakowe. Duża ilość owoców doprowadza do tego że wszystkie stają się nie smaczne, suche lub po prostu gorzkie. Drzewo nie jest wstanie wyżywić wszystkich owoców na zarywających się pod ich ciężarem gałęziach.

Samo przerzedzenie konarów skutkuje tym że owoce będą większe oraz lepsze w smaku. Innym celem jest także to że każdy owoc będzie lepiej naświetlony i smaczniejszy niż w gąszczu gałęzi. Samo dostanie się do oberwania owoców na przyciętym drzewie jest dużo łatwiejsze i kosztuje mniej czasu – dlatego przycinanie drzew stosują wszystkie sady i ogrodnicy.

Przycinanie drzew dla zdrowie drzewa – przycięcie drzewa jest także dla niego korzyścią w jego zdrowej postawie. Drzewo tak jak ludzie potrafi chorować z różnych powodów.

Przycięcie nadmiaru konarów na drzewie oraz skarcenie zbyt mocno odstających od kształtu kopuły nie tylko doprowadza do jego estetyczniejszego wyglądu ale i większego przepływu soków drzewa między pozostałymi konarami.

Drzewo zbyt rozgałęzione nie daje rady odżywiać wszystkich konarów przez co jedne z nich będą usychać na rzecz innych. Przycinanie drzewa zapobiegnie usychaniu konarów.

Samo przycinanie także służy do pozbycia się gałęzi które nie mają i nie będą mieć owoców czyli tak zwanych łęgów listnych. Są to odnogi na których znajdują się tylko liście oraz proste gałęzie, one nigdy nie mają owoców same odchodząc najmocniej od kształtu kopuły drzewa. Łęgi pochłaniają dużo soków odżywczych jakie krążą w pniu drzewa dlatego należy je ściąć.

Przycinając drzewa należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – zaczynamy to albo w styczniu albo sierpniu czyli okresach w jakich drzewo ma mniej aktywny cykl rozwojowy. Drzewo powinno być przecinane co roku. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *