Dlaczego kaloryfer słabo grzeje

Słabe grzanie kaloryferaPowodów dlaczego nasz kaloryfer nie grzeje jak należy może być bardzo wiele. Zazwyczaj są to jednak drobne usterki które można w łatwy i szybki sposób naprawić.

Najczęstszymi powodami słabego grzania kaloryferów jest ich zapowietrzenie, czasami zła regulacja termostatu, siła strumieniu wody oraz jego temperatura a także osłonięcie kaloryfera.

Co zrobić aby kaloryfer grzał lepiej – zaczynamy od tego aby sprawdzić przyczyny jego słabszej mocy. Jak wcześniej wspomniałem zazwyczaj przyczyną jest najzwyklejsze zapowietrzenie. Aby pozbyć się tej drobnej usterki wystarczy tylko odpowietrzyć kaloryfer.

Wykonujemy to zaworem który jest albo przed termostatem albo na tylnej części kaloryfera – ewentualnie mały zaworek na środku. Jak to wykonać jest opisane krok po kroku już w innym artykule na tej stronie. Odpowietrzenie daje to że kaloryfer grzeje na całej powierzchni a nie tylko fragmentarycznie.

Kolejne działanie aby nasz kaloryfer lepiej oddawał ciepło to jego osłonięcie. Kaloryfery nie mogą być zasłonięte firankami czy obudową. Powinny mieć one wolną przestrzeń ukierunkowaną na nasz dom. Kaloryfery które są czymś osłonięte nie mogą dobrze nagrzewać pomieszczeń. Powody tego są proste – bariery odbijają ciepło które wraca ponownie na kaloryfer.

Termostat w naszych kaloryferach to pokrętło którym regulujemy siłę grzania. W przypadku lepszych termostatów mają one wbudowany w sobie czuły termometr określający napływ wody do kaloryfera określany na podstawie temperatury otoczenia. Czasami może się on popsuć – wtedy należy wymienić cały termostat.

Objawy to maksymalne odkręcenie termostatu po odpowietrzeniu kaloryfera, które nadal nie daje ciepła do samego kaloryfera.

Siła strumienia wody oraz jej temperatura często nie jest zależna od nas samych. W przypadku domków i własnych piców mamy wpływ na te czynniki i możemy zrobisz większą przepustowość wody oraz jej temperaturę. W przypadku gdy jesteśmy tylko odbiorcami ciepła musimy zastosować się do rad napisanych wcześniej.

Warto zorientować się w rodzajach kaloryferów oraz działaniach jakie przyniosą nam większe efekty jego grzania. O tym już napisałem tu w serwisie. Dzięki temu oszczędzimy sporo gotówki na grzanie a efekty będą lepsze. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: