Dlaczego po deszczu i burzy jest chłodniej

BurzaJak wiadomo pogoda jest w głównej mierze zależna od makro klimatu, czyli wielkich obszarów ziemi. Wchodzą na nie całe kontynenty, morza i oceany. Mikroklimat zamyka się w małym lokalnym obszarze , istnieje także klimat lokalny który potrafi zamknąć się w promieniu 10 km.

Klimat oddziaływa z każdej z tych grup i od każdej jest zależny. Gdy spada deszcz na danym obszarze następuje nie tylko oczyszczenie powietrza, czyli jego krystalizacja ale i spadek jego temperatury. Dlaczego makroklimat nie ma tutaj wpływu? Otóż ma ale decydującą rolę przejmuje obszar lokalny.

Deszcz – po deszczu są usuwane wszystkie pyłki z powietrza wraz z kurzem, promienie słoneczne jakie padają mają lepszy dostęp do powierzchni ziemi i łatwiej następuje sprzężenie zwrotne  które jest zwane odbijaniem porumieni słonecznych przez ziemię.

To tylko jeden element dlaczego jest chłodniej. W nim chodzi o to że, nagrzane cząsteczki dryfujące w powietrzu są zniesione i ochłodzone a sama ziemia może oddawać z powrotem w kosmos więcej promieniowania – promieniowanie oddawane jest zawsze przez łamane wiązki promieniowania.

Także ma duży wpływ samo ochłodzenie nagrzanych cząstek powierza, które wcale nie tak szybko dają się nagrzać. Dlaczego powietrze nagrzewa się długo? Otóż ma one dużą wilgotność a jak wiadomo woda nagrzewa się długo po to aby długo oddawać ciepło – tylko dlatego mamy latem ciepłe noce.

Burza – ona sama inaczej rozładowuje temperaturę. Burza powstaje przez tarcia mas powietrza takich jak zimne i ciepłe. Dużo ludzi uważa że powstaje to w chmurach i jest w błędzie. Chmury są zbudowane z kryształków lodu lub pary wodnej więc zawsze są zimne.

Burza rozładowuje nagromadzenie ozonu oraz dwie różne masy powietrza są uśredniane w temperaturze. Wiadomo coś jest zimniejsze i spotka się z cieplejszym to, to co jest ciepłe straci temperaturę o tyle o ile miało większą od zimnego czyli różnicę. Właśnie tak ochładzają burze.

Wszystkie te zjawiska można obserwować w domowych sposobach. Wystarczy latem polać trawę wokół siebie czy beton i na pewno poczuje się uderzające chłodne powiewy w miejscu wylania obficie wody. Tak samo jak nad jeziorem latem czy morzem. Burza i jej wywołanie w warunkach domowych to sprawa równie prosta.

Należy do mikrofalówki wrzucić drucik stalowy na stojaku to zaobserwujecie takie wyładowania – niestety nie będzie można sprawdzić zmniejszenia się temperatury – jest to piorun sztuczny, bazujący na ujemnych neutronach kumulujących się w górze drucika a nie mas powietrza. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.