Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę – powody wojny

Dlaczego Rosja UkrainęRozpoczęcie działań militarnych przez Rosję na Ukrainie ma wiele powodów. Większość z nich ma służyć Rosyjskiej realizacji celów: politycznych i gospodarczych upadającego mocarstwa.

Dla obserwujących scenę polityczną w Europie, napaść była przewidywalna, wcześniej lub później. Szczególnie z dwóch powodów: po pierwsze wcześniejsze zajęcie Krymu. Takie działania nigdy nie kończą się zaspokojeniem własnych roszeń – nigdy się tak nie kończyły w historii ludzkości. Z tym wiąże się powód drugi, bierność przez kraje cywilizowanego świata. A tym samym wysłanie sygnału, że nadal można najeżdżać inne kraje i to całkowicie bezkarnie.

Scenariusz napadu zbrojnego Rosji na Ukrainę jest podobnym wydarzeniem do poprzedzających II wojnę światową. Wtedy Niemcy militarnie upominali się o coraz to nowe kawałki terytorialne krajów ościennych i je otrzymywali. Małymi kroczkami zajmowali tereny przy bierności pozostałych krajów Europy. Był to sygnał całego świata – jesteśmy bierni na agresję, jeśli agresja nie dotyczy w tej chwili nas samych.

Takie absurdalnie myślenie jest powtarzające się w historii. Od małych konfliktów, które z czasem mogą eskalować. Przy każdej próbie zniszczenia pokoju w cywilizowanym świecie, którym jest Europa – kraje powinny się jednoczyć przeciwko agresorowi, bez znaczenia kim on jest.

Niestety wiele krajów ma liczne powiązania interesów i kapitału. politycy różnych krajów boją się ryzykować pomocą, a tym samym doprowadzają do eskalacji lub trwania konfliktu. Należy zawsze używać wszystkich sił, aby zażegnać wojnę. Natomiast nigdy ustępstwami, bo powtórzy się scenariusz bezkarnej wojny. Należy użyć każdej siły i możliwości, na pozbawienie wszystkich sił agresora i to natychmiastowo.

Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę – każda osoba mająca ponad 30 lat powinna wyczuwać ten powód. Rosja jako mocarstwo praktycznie przestało już istnieć w sposób realny, a istnieje bardziej jako twór pamięci historycznej i częściowo geograficznej. Związek radziecki się rozpadł na wiele krajów. To było dobre dla większości tych nowo powstałych państw – szczególnie dobre, gdyby Rosja już z nimi nie graniczyła.

Rosja jako mocarstwo jest w praktycznej nędzy gospodarczej, wywołanej poprzez zarządy swoich polityków. Którzy sami są niewyobrażalni bogaci, a niemal cała ludność żyje w skrajnej biedzie. Obraz poniekąd podobny do Polski, tylko na razie w znacznie mniejszej skali. Świat się zmienia i Internet stał się powszechny. Mieszkańcy biednego kraju widzą, że inne kraje mają lepiej i ludziom w tamtych państwach żyje się także lepiej. Wtedy zadają sobie pytania, czemu mamy gorzej w teoretycznym mocarstwie.

To budzi obawy o zachowanie władzy oligarchów, a więc trzeba znaleźć wroga narodu. Lub ograbić inny kraj, aby chwilowo rozruszać gospodarkę. Ukraina mimo biednego gospodarczo kraju (przez także swoich polityków i powszechną korupcje) ma potężne zasoby mineralne, lecz to nie wszystko co jest ważne dla Rosji. Lokalizacja geograficzna Ukrainy jest ważna dla upadającej Rosji, aby móc wywierać jakiś wpływy w Europie. Obecnie Rosja jest od Europy w dużej mierze odseparowana i stanowi bardziej Azję niż Europę. A więc nie może swobodnie wywierać bezpośrednich wpływów politycznych i i ma ograniczone gospodarcze.

Kolejny powód agresji to demonstracja siły – choć akurat to mogło okazać się fatalnym pomysłem agresora. Bo być może ujawniło jak słabe jest dawne mocarstwo. Także teraz to może skłonić podległe obszary do wszczęcia walki o wolność i własne państwo. Tym bardziej, jeśli zrobi to kilka obszarów jednocześnie.

Dodatkowym powodem zaatakowanie Ukrainy przez Rosję jest utworzenie własnej strefy buforowej. Chodzi o stworzenie krajów makiet, oddzielających biedne upadające mocarstwo od krajów zachodu. Gdzie ludzie żyją znacznie lepiej, aby czasem swoi obywatele nie posiadali dużego pola wyboru. Kraj bufor makietowy, być może jeszcze gorszy niż kraj centralny lub co najmniej podobny i utrudniający migrację.

Wszystko to wydaje się podrygami goliata i próbą odbudowania znaczenia, którą traci lub już utracił. Niestety kraj ten zatrzymał się w innych czasach, względem bardziej rozwiniętej Europy. Która to potrafi toczyć wojny gospodarcze i zręczną politykę ekonomiczną bez użycia wojska.. Rosja utknęła w sferze teoretycznej siły militarnej, jako drogi do realizacji celów. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jej potęga już tkwi bardziej w krainie wspomnień.

Natomiast Europa nie jest tak bezwładna, jak kiedyś – gdzie liczyła się sama siła militarna. Pomimo tego, że państwa Europy podejmują decyzje bardzo opieszale w działaniach zaradczych. A niektóre, takie jak Niemcy wręcz je potrafią sabotować, gdy ważniejsza jest grupa interesów a nie ludzkie życie. Liczne państwa mimo wszystko wskazują kierunek bardziej lub mniej wspomagający obrońców – szczególnie im dużej trwa obrona.

Istnieją także inne powody agresji Rosji na Ukrainę – wszystkie jednak stanowią większą lub mniejszą chęć powrotu do mocarstwa. Należy pamiętać, że mocarstwa i ich ogólne polityki trudno upadają. Zmieniają się czasami nazwy krajów, rządy i ustroje ale postrzeganie świata znacznie wolniej. Często tylko grają na innym poziomie gry, bardziej dostosowanym do współczesnych czasów.

Pobocznie właśnie dlatego Polska musi być silna. Do tej pory była szarą myszką prześlizgującą się między stopami goliatów. Czas aby sama rosła w siłę, a do tego potrzeba całkowicie nowej polityki i celów politycznych. Oraz ogólnie jakiś celów, a nie tworzenia posad dla samych swoich i dużej prywatny oraz bezkarności urzędników i polityków. Dlatego wszystkich polityków w końcu trzeba wymienić oraz wysokich urzędników państwowych – na ludzi kompetentnych i prawdziwie służących Polsce. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

6 komentarzy

 1. Damian Lszyna pisze:

  Dawniej było mnóstwo produktów do kupienia z Rosji. Teraz tych produktów jest bardzo mało względem danych ilości. Druga sprawa większość rzeczy robią już Chińczycy i oni są już lewem. Rosja natomiast upada bo nie ma zdolności gospodarczych praktycznie żadnych. Ten kraj przecież nie ma żadnej realnej produkcji liczącej się na świecie. Ich politycy tak dbali o rozwój kraju, ze skupili się tylko na łatwych surowcach a nie rozwoju gospodarczym. Im bogatsza była Rosja na serowcach tym co dziwne biedniejszy był ich naród lub równie biedny.

 2. Lech54 pisze:

  Także mam wrażenie, że atak był bardzo złą decyzją. Bez znaczenie jak potoczy się dalsze losy. To już pokazało jak ten kraj jest teoretyczny. Bomby jaki wbijają się w ziemię i nie wybuchają, dzieci w wojski, zupełnie nieprzygotowane wojsko do niczego (na szczęście). Sprzęt Rosjan elitarny wysłany do działania to jakieś rupiecie. Na papierze wszystko wygląda zawsze super, w rzeczywistości potem się okazuje zupełnie inne. To nie zienia faktu że tam ludzi jak zawsze mnogo, a wiec Rosja nie będzie liczyła się ze stratami własnych ludzi aby tylko dopiąć własne pomysły.

 3. Dlatego że ukraincy zaczęli robić z Rosjanami to co z Polakami na Wołyniu..

 4. Piotr Kraczkowski pisze:

  Bardzo powierzchowne. W rzeczywistości Rosja oszczędzała na wojsku i uzbrojeniu i masowo inwestowała w cywilną infrastrukturę, aby jej miasta były tak samo piękne jak na Zachodzie. To, że nie było możliwym zrobienia wszystkiego w kilka lat niczego tu nie zmienia. W dalszych latach Rosja zmodernizowałaby także swą wieś.
  W Ukrainie Rosja zastosowała wobec sąsiada amerykańską Doktrynę Monroe-Roosevelta, którą USA stosjuą do całego kontynentu Amyryki Płd. i Srodkowej!
  Gdyby Putin planował atak na południowo-wschodnią Ukrainę, to nie budowałby Mostu Krymskiego, bo taki most łatwo zniszczyć w czasie wojny, a Putin miałby dojście do Krymu lądem.
  W rzeczywistości USA świadomie użyły CIA aby uzbroić Ukrainę i zrobić z niej de facto kraj NATO, a potem nastąpiła oficjalna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO, a Ukraina członkowstwo w NATO wpisała sobie jako cel do konstytucji. USA wiedziały, że wymuszają tym na Rosji zastosowanie Doktryny Monroe-Roosevelta.

  1. Irmen pisze:

   Ale Pan pisze głupoty. Tak mógł napisać z pewnością pro rosyjski agent. Rosja już w nic nie inwestowała, poza prywatnymi kieszeniami złodziejów we własnym rządzie i własnej budżecie. Przecież rosyjskie miasta wyglądają jak slumsy praktycznie w całym kraju. Cała infrastruktura rosyjska to jest zacofanie i to absolutne. Jedyny pomysł jaki mieli ruskie aby zrobić trochę gotówki, to okraść inny kraj w tym przypadku teraz Ukrainą. Rosja napadła na Ukrainę z tego samego powodu, z jakiego napadała na inne kraje. Zawsze okradali inne kraje, aby jeszcze chwilę pociągnąć gospodarkę bo tam zawsze była bieda i tragedia oraz zacofanie.

 5. Robert Marciński pisze:

  Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę, to bardzo proste. Ruską już się paliło pod nogami, że ich kraj jest tym samym co w ubiegłym wieku. Musieli wywołać wojnę, aby odwrócić opinię publiczną od tego co się dzieje wewnątrz ich zacofanego kraju. Na szczęście się przeliczyli. Atak Rosji na Ukrainę okazał się dla nich, miejmy nadzieję gwoździem do trumny. Rosja powinna się rozpaść, I to by było najlepsze dla całego cywilizowanego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *