Dlaczego trzeba atakować piłkę w tenisie stołowym

Tenis stołowy atakW tenisie stołowym jest wiele różnego rodzaju ataków. Większość osób kojarzy atak tylko z ścinaniem piłki, czyli nadanie jej dużej szybkości.

Ataki natomiast można podzielić zarówno na szybkościowe, rotacyjne, techniczne, ofensywne i co może wydawać się najdziwniejsze defensywne – czyli atak przez obronę.

Istnieje jednak generalna zasada w tenisie stołowym głosząca – ten kto nie atakuje jakimkolwiek działaniem ofensywnym podczas gry to musi przegrać. Powód tego jest prosty – czekając tylko na błąd przeciwnika zyskuje się znacznie mniej punktów niż tworząc samemu sytuację gdzie można zdobyć punkty.

Jest to zasada bardzo prosta ale mająca zastosowanie w każdym typie gry i u dowolnych rodzajach zawodników.

Aby być skutecznym graczem trzeba wyrobić w sobie umiejętność różnego rodzaju ataków, a nie tylko tych szybkościowych. Wiele osób przegrywa sparing z powodu braku przygotowania lub umiejętności do ofensywy, przykładowo przez mocną rotację lub piłek bardzo wygaszonych o małej mocy i krótkim locie.

Warto zwrócić uwagę na to, że kontratakiem na atak ścinający może być wygaszenie piłki aby spadła ona niedaleko siatki, może być jej podkręcenie, tak aby leciała ona łukiem czy była przygotowaniem prostej piłki do własnego mocnego uderzenia.

Atak w tenisie stołowym to bardzo szerokie pole, zazwyczaj postrzegane za wąsko przez różnych graczy. Można prowadzić skuteczną ofensywę z dowolnej pozycji i nastawienia na typ gry.

Może być to obrona mocno rotacyjna lub przy zastosowaniu specjalnych okładzin odwrócona rotacja lub zakłócona lub wyzerowana – i to także będzie atak o ile piłka zostanie prowadzona w sposób przemyślany i taktyczny.

Taktyka także jest elementem ofensywy – to ona tworzy podłoże do kolejnych ruchów, jakie mają dać potencjalny punkt. A więc taktyka jest składową dowolnego typu ataku, tak samo jak kombinatoryka rotacji i uderzeń.

Im bardziej różnorodne rodzaje prowadzonej ofensywy tym skuteczniejszy jest zawodnik – warto o tym pamiętać podczas każdej gry i starać się prowadzić działania ofensywne na różne sposoby, aby wygrać potyczkę. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

  1. Matmax pisze:

    To prawda, zawodnicy defensywni bardzo mało kiedy wygrywają. Z reguły nie widzi się meczy na wysokim poziomie aby wygrywali ci co się bronią. Tak jest i to dobrze posumowaliście. Dlatego całkiem DEF jak ktoś gra nie ma szans na poważnej lidze. Bardziej All czy OFF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: