Dlaczego warto gotować na parze

Zdrowe gotowanie na parzeGotujemy praktycznie codziennie a więc to jak będziemy gotować ma bardzo duże znaczenie. Najzdrowszym gotowaniem okazuje się tytułowe gotowanie na parze.

Co więcej jest to nie tylko zdrowe gotowanie ale także dania przyrządzone na parze często bywają smaczniejsze. Na dodatek gotowanie na prze jest szybsze i bardziej oszczędne.

Czy gotowanie na parze jest zdrowe – oczywiście że tak, jest o wiele zdrowsze od tradycyjnego gotowania w wodzie. Gotowanie na parze jest dlatego zdrowsze że składniki mineralne nie uciekają do wody – co ma miejsce w gotowaniu tradycyjnym.

Wody po gotowaniu nie jest spożywa, dlatego jedzenie jakie przyrządzimy na parze zachowuje wszystkie swoje składniki odżywcze bez jakiejkolwiek straty. Także atutem jest to że para dosala potrawy ale nie odkłada się w nich sól co znacznie wpływa na nasz stan zdrowia.

Smak potraw jakie przyrządzimy na parze jest lepszy i mocniejszy z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest sam fakt nie rozpuszczania potraw w wodzie, w przypadku wartości odżywczych potrawy zachowują wszystko to czym są dzięki takiemu gotowaniu.

Gotowanie na parze czasami także wyciąga dodatkowy smak potrawy i na pewno każdy poczuje różnicę w smaku. Różnica nie jest bardzo wielka ale na pewno wyczuwalna, często jest to smak bardziej subtelny do którego nie trzeba się przyzwyczajać bo po prostu jest to smaczne.

Dlaczego gotowanie na parze jest bardziej oszczędne i szybsze – otóż para w rzeczywistości szybciej przygotowuje potrawy niż sama wrząca woda gdyż jest to proces konwekcji. Co ważniejsze potrawy są równomiernie ugotowane a nie jak w przypadku wody jedne mogą być dobre a inne jeszcze nie.

Oszczędność polega na mniejszym użyciu wody oraz energii do grzania dzięki szybkości takiego gotowania. A wiec pozostaje tylko polecić wszystkim garnki do gotowania na parze i korzystanie z tego sprzętu. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. TerCa pisze:

    Wszystko co robię staram się w ten sposób gotować. Smak jest o niebo lepszy niż z wody ale to nie wszystko. Dodatkowo po za smakiem jest też faktyczne bogactwo tego co się znajduje w warzywach tak gotowanych czy innych plonach. Nic nie ucieka do wody, którą potem się wylewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *