Dlaczego warto jeździć rowerem

Jazda roweremJazda na rowerze jest bardzo zdrowa gdyż pracuje podczas jazdy większość mięśni. Dzięki temu możemy zachować nie tylko kondycję i ją dodatkowo rozwijać ale także rzeźbić nasze mięśnie.

Dodatkowo dużym plusem jazdy na rowerze jest fakt trzymania linii zdrowia.

Linią zdrowia nazywamy minimalną dawkę sportu potrzebą do utrzymywania zdrowia fizycznego, odporności i zdrowia psychicznego. Pewnie dużo osób może to zdziwić dlaczego zdrowia psychicznego. Otóż każdy sport także wpływa na nasz stan psychiczny i nastroje pozytywnie.

Wiele osób po trudach codziennej pracy podąża na siłownię aby tam zapomnieć i się odprężyć na obciążeniach dla organizmu. Sama jazda na rowerze sprawia radość i odprężenie a zmęczenie po niej ukoi nerwy.

Jest to wiedza którą posiada każdy animator czasu wolnego w turystyce. Jazda na rowerach dokładnie wpływa na nasze mięśnie poprzecznie prążkowane czyli je kształtuje i rozwija dodając większe progi na maksymalne zmęczenie. Dość mocno rozwija się układ oddechowy, czyli puca mają lepsza respirację i wydolność.

To wszystko wzrasta wraz z wydolnością całego organizmu. Więc sumując jazda na rowerze jest jednym z najzdrowszych sportów dla organizmu człowieka a w dodatku jest świetną formą rekreacji i sportu wraz z turystyką.

Zagorzenia jazdy rowerem – Głównie wynikają z pozycji naszego ciała a szczególnie siodełka rowerowego. Mając zwykłe twarde siodełko na rowerze i jeżdżąc na nim bardzo często dużo godzin możemy utrudnić prawidłową pracę narządów płciowych. Chodzi o zbyt długi ucisk przez niewygodne siodełka rowerowe na narządy rodne.

Wynika to tylko z nacisku twardego i nie profilowanego siodła na część spodnią ciała. Nie powinno się jeździć za wiele to znaczy po 8 godzin w siodle bez przerwy i co najmniej 5 razy w tygodniu to daje nam 40 godziny tygodniowo i tylko w przypadku siodełek twardych i wąskich.

Najlepiej kupić siodełko profilowane z otworem lub rowkiem i dość miękkie to na pewno nie będzie się nigdy czego obawiać. Inna sprawa to skrzywienie kręgosłupa od czasu jazdy takiego samego jak w poprzednim zagrożeniu.

To dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn na rowerach górskich. Dlatego warto wybierać rowery trekingowe z profilowana kierownicą aby siedzieć na nich prosto.

Profilaktycznie podczas każdej jazdy i zrobieniu kilku kilometrów warto zatrzymać się na przerwę i zejść z siodła oraz rozprostować kręgosłup. To nie tylko da nam więcej sił na dalsza jazdę ale i jest stymulującą formą treningu zdrowotnego na rowerze. 

Rower jest uznany przez naukowców za najzdrowszy środek treningu dla organizmu i nie ma co do niego obaw po przeczytaniu tego artykułu i zastosowaniu się do jego rad.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Witkacyk

    Rowery są super i dobrze wpływa jazda na zdrowie. Tylko trzeba mieć jeszcze gdzie jeździć. Jak ktoś mieszka w wielkim mieście to tam coraz bardziej jest mniej możliwości bo jazda po mieście to niezdrowa, niebezpieczna i ogólnie mało przyjemna. Ale jak jest dostęp do lasów, polnych dróg, łąk itp to jest genialny środek transportu.

    Rower już niejednej osobie uratował życie dzięki temu ruchowi jaki on oferuje i daje możliwość pracy ciała podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.