Dlaczego warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacz bez kablaOdkurzacz to jedno z tych niewielu urządzeń AGD, które znajdziemy niemalże w każdym domu. Pomimo że sprzątanie nie należy do ulubionych czynności, robimy je regularnie, a duży swój udział ma w nim właśnie odkurzacz.

Odkurzanie to nie tylko dbałość o względy estetyczne, ale również o zdrowie wszystkich domowników. Kurz, roztocza, sierść domowych zwierząt fatalnie wpływają na samopoczucie, szczególnie alergików.

Każdy, nawet najlepszy odkurzacz po kilku latach ma jednak prawo się zepsuć. Wówczas stajemy przed wyborem, który kupić jako następny? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć czytelnikom odkurzacz bezprzewodowy jako alternatywę dla tradycyjnego.

Dlaczego odkurzacze bezprzewodowe zyskują na popularności?

Trudno wskazać jedną decydującą o tym cechę. Z jednej strony zmienia się nasze podejście do sprzątania, na które mamy coraz mniej czasu żyjąc w ciągłym pędzie. Z drugiej sami producenci sprzętu AGD starają się wypuszczać na rynek coraz to bardziej funkcjonalne urządzenia. Kiedy postawimy obok siebie odkurzacz starej i nowej generacji, zauważymy ogromną różnicę.

Nowoczesne modele mają często wręcz futurystyczny kształt a zastosowana w nich technologia pozwala uczynić z odkurzacza wielofunkcyjne urządzenie, które pomaga nie tylko zachować czystość naszych dywanów, ale również mebli tapicerowanych. Mycie podłóg na mokro za pomocą odkurzacza? Teraz jest to możliwe.

Jakie zalety posiada odkurzacz bezprzewodowy?

Każdy, kto choć raz weźmie do ręki odkurzacz pionowy odczuje wyraźną różnicę. Przede wszystkim jest on lekki i bardzo zwrotny. Waga odkurzacza ma szczególne znaczenie dla osób starszych i małych dzieci, które uczą się pomagać rodzicom w utrzymaniu porządku w domu. Brak ciągnącego się za nim kabla zapewnia mu dużą mobilność bez konieczności ciągłej zmiany gniazdek. To również udogodnienie dla seniora, który nie dość, że nie musi się często schylać, unika ryzyka potknięcia się o kabel, którego może nie zauważyć.

Odkurzacz bezprzewodowy to również silnik, który, pomimo że ma sporą moc, zapewnia o wiele niższy poziom hałasu aniżeli ten w zwykłym odkurzaczu. Dla wszystkich, którzy odkurzają wieczorem, gdy w pokoju obok śpią dzieci może być to ważny argument przemawiający za jego wyborem.
Każdy odkurzacz jest oczywiście wyposażony w różnego rodzaju szczotki, które zapewniają dostęp do trudniej dostępnych miejsc.

Ciekawym, a zarazem nowoczesnym rozwiązaniem jest tzw. system bezworkowy, który jest alternatywą do tego co znamy z tradycyjnych odkurzaczy. W praktyce oznacza to tyle, że całość nieczystości zebranych przez odkurzacz zbiera się w pojemniku z tworzywa sztucznego, który opróżniamy bezpośrednio do kosza na śmieci a następnie przemywamy dla utrzymania go w czystości. Oszczędzamy w ten sposób na workach na śmieci, które wymagają regularnej wymiany.

Tyle na temat zalet. A czy mają one jakieś słabsze strony?

Wiemy już, że tym, co odróżnia modele tradycyjne od odkurzaczy bezprzewodowych jest rodzaj zasilania. Brak kabla oznacza konieczność polegania na baterii. Czas pracy na jednym ładowaniu mocno różni się w zależności od wybranego modelu. Z całą pewnością nie warto wybierać tych z najmniejszą baterią, gdyż 15-20 minut pracy może nie wystarczyć na odkurzenie mieszkania, o domach nawet nie wspominając.

Musimy też przyzwyczaić się do tego, że odkurzacz pionowy po zakończonej pracy należy odstawić w stacji ładowania. W przeciwnym razie nic nie wyjdzie z szybkiego sprzątania, gdyż jego bateria będzie najzwyczajniej wyczerpana.

Podsumujmy, na jakie elementy odkurzacza zwracać uwagę planując jego zakup i o co ewentualnie pytać w sklepie:
– waga odkurzacza,
– moc urządzenia, duża moc ssania to szybsze i dokładniejsze sprzątanie,
– rodzaj filtra, zaleca się używanie filtrów HEPA 13/14, które zatrzymują nawet 99,95% zanieczyszczeń,
– czas pracy na jednym ładowaniu,
– poziom hałasu (może mieć znaczenie, gdy mamy małe dzieci),
– ilość dodatkowych końcówek,
– funkcja mycia podłóg,
– ekran z podświetleniem LED informujący o stanie baterii.

Czy nowe odkurzacze wyprą całkiem odkurzacze tradycyjne?

Całkowicie zapewne nie. Istnieją osoby, które nie lubią zmian, i które cenią sobie to co znają. Odkurzacz tradycyjny, pomimo że jest pozbawiony wielu udogodnień spełni swoją podstawową funkcję, czyli odkurzy dywan. Dodatkowo, jeśli mamy małe mieszkanie jego posprzątanie nie wymaga wiele czasu, a zatem waga odkurzacza nie musi mieć aż takiego znaczenie.

Z drugiej jednak strony, z wiekiem nasze potrzeby mogą ulec zmianie. Kłopoty ze zdrowiem, chociażby utrudnione schylanie mogą sprawić, że spojrzymy na odkurzacz pionowy życzliwszym okiem. Będzie on niezastąpiony, chociażby do mycia podłogi.

Na koniec nie sposób wspomnieć o cenie, która może zniechęć część klientów do jego zakupu. Odkurzacze bezprzewodowe uchodzą za bardzo drogie. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście topowe modele są dużo droższe aniżeli zwykłe workowe. Jeśli jednak wybierzemy model ze średniej półki, różnica w cenie nie będzie aż tak znacząca. Odkurzacz to urządzenie, które wymieniamy stosunkowo rzadko. Biorąc pod uwagę jego wymienione wcześniej zalety z całą pewnością jest to dobry wybór, który pozwoli nam zaoszczędzić sporo bezcennego czasu.

Jeden komentarz

  1. natbe pisze:

    Odkurzacz bezprzewodowy sprawdza mi się przy sprzątaniu auta, ale do odkurzania w domu wolę roombę, bo nie trzeba jej cały czas trzymać i nadwyrężać kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *