Dlaczego warto zainwestować w zabezpieczenia sprzętu laboratoryjnego i medycznego?

Sprzęt zabezpieczenieW każdym szpitalu, aptece czy laboratorium znajdują się urządzenia chłodnicze lub mroźnicze, dzięki którym można prawidłowo przechowywać środki farmaceutyczne, krew, sprzęt medyczny itd. Ich zadaniem jest między innymi podtrzymywanie prawidłowej temperatury albo dbanie o sterylność używanego sprzętu laboratoryjnego. Jak dodatkowo zabezpieczyć środki, leki i odczynniki, aby były prawidłowo przechowywane?

W jakie zabezpieczenia może być wyposażony sprzęt laboratoryjny i medyczny?

Profesjonalny sprzęt laboratoryjny i medyczny można wyposażyć w dodatkowe czujniki, które pozwolą na stałe monitorowanie ich prawidłowego działania. Należą do nich alarmy oraz rejestratory temperatury.

Alarmy

Urządzenia chłodnicze i mroźnicze do laboratorium są wyposażone w alarm. Wyróżniamy alarmy akustyczne i optyczne, które uruchamiają się po przekroczeniu ustawionych wcześniej górnych lub dolnych limitów.

W zależności od ich funkcji, mogą one kontrolować temperaturę czy poziom wilgotności i reagować, gdy prawidłowe wartości zostaną przekroczone. Mogą też się włączyć, gdy dojdzie do zaniku napięcia lub uszkodzenia czujnika temperatury.

Tego rodzaju alarmy uruchomią się, kiedy chłodziarka laboratoryjna przestanie utrzymywać temperaturę na odpowiednio niskim poziomie.

W przypadku przechowywania leków czy krwi można w ten sposób uniknąć ich zniszczeniu na skutek przetrzymywania w nieodpowiedniej temperaturze. Uruchomiony alarm pozwoli zareagować od razu, bez zbędnej zwłoki.

Aby uniknąć sytuacji, w której próbki czy inne materiały biologiczne będą przechowywane w niewłaściwej temperaturze, warto dokupić UPS, czyli zasilacz awaryjny (Battery Back-Up). W razie zaniku lub nieprawidłowości zasilania sieciowego utrzyma zasilanie chłodziarki lub zamrażarki laboratoryjnej na odpowiednim poziomie.

Rejestratory temperatury

Innym bardzo praktycznym rozwiązaniem są bezprzewodowe rejestratory temperatury, które umożliwiają monitorowanie temperatury w bardziej zautomatyzowany sposób. Dzięki temu nie trzeba jej sprawdzać ręcznie, poprzez dodatkowy termometr.

Na przykład rejestratory temperatury NB-IoT przesyłają dane bezprzewodowo do Efento Cloud, wykorzystując sieć szkieletową i techniki komunikacji Narrowband-IoT. To pozwala przesłać pomiary wykonane na rejestratorze bez żadnych dodatkowych urządzeń, takich jak router czy gateaway.

Lokalny odczyt danych odbywa się przy użyciu aplikacji mobilnej, co jest bardzo wygodnym i intuicyjnym rozwiązaniem. Duża pojemność pamięci rejestratora pozwala na przechowywanie wielu zapisów z odczytów temperatur i porównywanie ich.

Zabezpieczenia sprzętów laboratoryjnych oraz medycznych od firmy Frost

Poszukując sprawdzonego sprzętu do zabezpieczenia laboratoryjnych i medycznych urządzeń chłodniczych, sprawdź ofertę firmy Frost. To polska firma specjalizująca się w urządzeniach chłodniczych do zastosowań profesjonalnych, ale nie tylko.

Alarmy i rejestratory temperatury Frost odznaczają się wysoką jakością wykonania, bezawaryjnością oraz prostą obsługą. Dzięki nim urządzenia chłodnicze medyczne czy laboratoryjne są pod ochroną 24 godziny na dobę, a osoby odpowiedzialne za ich przechowywanie będą mogły zareagować szybko i sprawnie w razie wystąpienia jakichkolwiek odchyleń czy awarii.

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej klasy urządzenia chłodnicze z odpowiednimi zabezpieczeniami renomowanych producentów, takich jak: Bolarus, Frimed czy Liebherr.