Efektywna praca z kreatorem stron www – jak wybrać odpowiednie narzędzie?

Kreatory stron wwwProfesjonalne tworzenie stron internetowych jest czasochłonne oraz wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. To sprawia, że indywidualne projekty są dość kosztowne. Na szczęście, nawet jeśli twój budżet nie jest duży, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z efektownej i dobrze działającej witryny internetowej.

W takiej sytuacji, wydając niewielką kwotę i poświęcając jedynie nieco czasu, zamiast z usług specjalisty, możesz skorzystać z dobrego kreatora stron www. Wśród dostępnych na rynku narzędzi znajdziesz bardzo dobre kreatory, które pozwolą ci na szybkie zbudowanie świetnie działającej i atrakcyjnej pod względem wizualnym witryny internetowej. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, co powinien zapewniać dobry kreator stron www.

Jak powstały kreatory i w jaki sposób się rozwinęły?

Historia narzędzi do tworzenia stron internetowych, które nie wymagają od użytkownika znajomości HTML, CSS, JavaScript czy PHP, a także doświadczenia w budowaniu serwisów www, sięga przełomu stulecia. Około 20 lat temu powstał pierwszy kreator stron www, a następnie dość szybko zaczęto tworzyć i wdrażać następne narzędzia umożliwiające tworzenie witryn zwyczajnym użytkownikom Internetu.

Oczywiście początkowo kreatory były dość prymitywne w porównaniu z dzisiejszymi. Przede wszystkim wymagały instalacji na dysku i nie zapewniały tak dużych możliwości oraz różnorodnych rozwiązań jak współczesne. Udoskonalano je jednak konsekwentnie i mniej więcej od dziesięciu lat narzędzia te funkcjonują w obecnym kształcie. Stanowią zbiory szablonów, które można poddać modyfikacji, korzystając z kreatora działającego jak okno w przeglądarce.

Jak rozpoznać dobry kreator stron www?

Choć mogłoby się wydawać, że miarą jakości kreatora jest strona internetowa atrakcyjna pod względem wizualnym, to jednak warto mieć na uwadze, że w dużej mierze wygląd witryny zależy od poczucia estetyki twórcy, a także oczekiwań właściciela domeny. Innymi słowy, „bogatą” oraz kolorową stronę można stworzyć zarówno przy pomocy kreatora, jak i zlecając pracę indywidualnie. Podobnie minimalistyczny i oszczędny design może być efektem pracy specjalisty, jak i laika w dziedzinie projektowania stron – jeśli użyje odpowiedniego narzędzia.

Dlatego oceniając, czy dany kreator jest dobry, czy nie, warto skupić się nie na ostatecznym rezultacie prac, ale na parametrach narzędzia, zwłaszcza takich jak:

 • liczba szablonów do wyboru;
 • responsywność strony, czyli jej automatyczne dopasowanie do formatu wyświetlacza urządzenia – smartfona, omputera czy tabletu;
 • intuicyjny proces tworzenia stron;
 • łatwa edycja zdjęć zamieszczanych w witrynie;
 • możliwości;
 • połączenia strony z kontami w mediach społecznościowych;
 • łatwe
 • prowadzenia bloga, który stanowi doskonałe narzędzie do pozycjonowania strony;
 • możliwość dokonania zmian w kodzie HTML przez użytkownika.

Wysokiej jakości kreatory umożliwiają nie tylko stworzenie strony informacyjnej, czy typowej witryny firmowej, ale także sklepu internetowego. W tym przypadku pomocne okażą się takie dodatki e-commerce jak płatność PayU czy opcja Kup teraz, a także dodawanie plików z serwisu zewnętrznego, np. Dropbox.

Kreatory modułowe – łatwe i szybkie tworzenie stron www

Przyglądając się ofercie dostępnych na rynku kreatorów, dość trudno ocenić aspekty ściśle techniczne, np. związane z optymalizacją strony pod kątem wyszukiwarek. Można jednak przyjąć za pewnik, że narzędzia płatne, pochodzące od znanych na rynku dostawców usług internetowych będą wartościowe i dopracowane pod kątem technicznym. Odpłatność jest gwarancją, że kreatory tworzą specjaliści, a także, że narzędzia są stale adaptowane do nowych warunków i rozwijane.

Obecnie za najlepsze uznawane są kreatory modułowe. Praca z nimi polega na wyborze szablonu, a następnie na „układaniu” layoutu strony z gotowych elementów, takich jak:

 • przyciski;
 • formularze;
 • mapki;
 • galerie zdjęć;
 • kalendarze;
 • blogi.

Moduły znajdują się w bazie danych kreatora i pobierane są z niej, a następnie układane na stronie metodą „przeciągnij i upuść”. W ten sam sposób można je przenosić, a także usuwać, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *