Efektywne ogrzewanie domu – instalacje grzewcze na miarę potrzeb

Instalacje grzewczeKażdy właściciel domu wie doskonale, jak ważnym elementem jest wydajny system ogrzewania. Wybór konkretnej metody nie jest jednak prostym zadaniem, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę zarówno kryteria finansowe, efektywność, jak i ogólną wygodę. Która z instalacji grzewczych wypada najlepiej na tle konkurencyjnych rozwiązań i czym można zastosować ją w danym przypadku? Wyjaśniamy!

Efektywne ogrzewanie domu

Budowa domu to nie tylko ogromny wydatek, ale także spore przedsięwzięcie logistyczne, które wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. To od nich zależy później to, jak będzie nam się mieszkać w nowej nieruchomości, a także na jak wysokie rachunki musimy się przygotować. Jednym z największych wydatków są te związane z ogrzewaniem domu, dlatego przed zdecydowaniem się na daną instalację, warto przeanalizować wszelkie istotne czynniki. 

Ogrzewanie domu – jakie są rodzaje?

Właściciele domów z jednej strony mają szeroki wybór spośród różnych metod ogrzewania, ale z drugiej, ceny poszczególnych paliw rosną, więc trudno z optymizmem patrzeć w przyszłość. Mimo wszystko, pisząc o najpopularniejszych typach instalacji grzewczych, nie można nie wspomnieć przede wszystkim o ogrzewaniu gazowym przy pomocy kotłów zwykłych albo kondensacyjnych, pompach ciepła (np. wodnej, powietrznej, gruntowej), ogrzewaniu elektrycznym (w tym m.in. podłogowym oraz przy użyciu kotła), a także systemach zasilanych paliwami stałymi takimi jak głównie pellet. 

Czym kierować się przy wyborze ogrzewania?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze konkretnego systemu grzewczego, jest obliczenie zapotrzebowania energetycznego domu, które określa się poprzez kilowatogodziny na metr kwadratowy. Jeżeli dom jest nieocieplony przyjmuje się wartość od 120 do nawet 150 kWh/mkw, a przy standardowym ociepleniu – około 90-100 kWh/mkw.

Dla porównania domy bardzo dobrze izolowane termicznie, które posiadają też dodatkowe energooszczędne rozwiązania potrzebują niecałych 50 kWh/mkw, a budynki pasywne, czyli korzystające z odnawialnych źródeł energii – zaledwie 15 kWh/mkw. Instalacje grzewcze należy wykonać zgodnie z potrzebami, ale i możliwościami, jakie daje cała infrastruktura obiektu. Trzeba też wziąć pod uwagę całkowity metraż powierzchni użytkowej, typ zabudowy i rodzaj oraz jakość użytych materiałów. 

Ogrzewanie na miarę naszych potrzeb – co warto wiedzieć?  

Wraz z nadejściem jesieni, a później zimy większość właścicieli domów zastanawia się, czy podjęło właściwą decyzję co do wyboru rodzaju ogrzewania budynku. Tak naprawdę nie ma jednego idealnego rozwiązania, ponieważ wszystko jest uzależnione od konkretnych uwarunkowań. Jeżeli dla kogoś najważniejszym kryterium jest koszt ogrzewania, warto zamontować panele fotowoltaiczne lub połączyć do rozwiązanie, z którąś z tradycyjnych metod grzewczych.

Największą wydajność ze wszystkich systemów osiąga pompa ciepła, którą można zasilać na różne sposoby. Najmniej korzystnie pod kątem finansowym wygląda w tej chwili oczywiście ogrzewanie gazowe oraz elektryczne, chyba że wykorzystamy właśnie prąd z solarów.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *