Farbowanie włosów w ciąży – fakty i mity
Farbowanie włosów to stosunkowo bezpieczny zabieg, jednak kwestia koloryzacji w ciąży nadal budzi wiele kontrowersji. Co warto wiedzieć na jej temat? Oto kilka najistotniejszych faktów i mitów.
Koloryzacja w ciąży jest zakazana – mit. Już od pewnego czasu wiadomo, że farbowanie włosów w ciąży nie jest zabiegiem, którego należy bezwzględnie unikać. Koloryzację można przeprowadzić, jeśli użyjemy farby niezawierającej w składzie amoniaku.
Substancja ta może bowiem przenikać do krwioobiegu i spowodować uszkodzenia płodu. Niemniej jednak obecnie mamy tak duży wybór farb opartych na naturalnych składnikach, że każda przyszła mama jest w stanie znaleźć odpowiedni kolor dla siebie. Tego rodzaju kosmetyki warto stosować zawsze, nie tylko w ciąży.
Najkorzystniej farbować włosy w drugim trymestrze – prawda
Teoretycznie farbowanie włosów w ciąży może mieć miejsce w każdym trymestrze, jednak najkorzystniej zrobić to pomiędzy 13. a 26-28 tygodniem. Dlaczego? W pierwszym trymestrze staramy się ograniczyć kontakt z potencjalnie szkodliwymi substancjami do minimum, gdyż występuje wtedy największe ryzyko poronienia.
Jednocześnie przyszła mama jest bardzo wrażliwa na zapach, który wydziela farba, przez co mogą nasilić się nudności i wymioty. Tymczasem w trzecim trymestrze wiele kobiet uskarża się na problemy z kręgosłupem, przez co spędzenie kilkudziesięciu minut w fotelu fryzjerskim stanowi nie lada wyzwanie. Rosnący brzuch może natomiast uniemożliwiać domową koloryzację.
W ciąży można używać każdej farby do włosów – mit
W ciąży należy bezwzględnie odrzucić kosmetyki zawierające w składzie amoniak, bez względu na to, w którym trymestrze farbujemy włosy. Najlepiej wybierać produkty oparte na składnikach naturalnych, które są przyjazne włosom. Kosmetyki nie powinny zawierać sztucznych dodatków zapachowych, które mają działanie drażniące. Choć farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne, najlepiej postawić na naturalne rozwiązania, a więc kosmetyki bez zbędnych chemikaliów.
Koloryzacja w ciąży wymaga zgody lekarza prowadzącego – mit
W żadnym salonie fryzjerskim kobieta w ciąży nie zostanie poproszona o przedstawienie pozwolenia na koloryzację, które wypisze ginekolog. Niemniej jednak, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto oczywiście skonsultować się ze specjalistą.
Dotyczy to zwłaszcza kobiet będących w zagrożonej ciąży bądź zażywających różnego rodzaju leki. Co do zasady, nie ma przeciwwskazań do koloryzacji włosów w ciąży, jednak zawsze lepiej upewnić się, czy w naszej sytuacji koloryzacja nie niesie za sobą ryzyka.
Włosy farbowane w okresie ciąży wymagają odpowiedniej pielęgnacji – prawda
Bez względu na to, kiedy ma miejsce koloryzacja, zawsze musimy wdrożyć odpowiednie działania pielęgnacyjne. Kobiety ciężarne często zapominają o tej zasadzie, gdyż ich włosy pod wpływem działania hormonów stają się gęste i mocne. Niemniej jednak w większości przypadków jest to stan przejściowy, a efekty zaniedbań w kontekście prawidłowej pielęgnacji będą widoczne już w krótkim czasie po porodzie.
Jeśli więc nie chcemy się rozczarować, warto wdrożyć odpowiednie działania niemal od razu po zafarbowaniu włosów. Stosujmy wysokiej jakości kosmetyki, najlepiej oparte na naturalnych składnikach. Szampony, odżywki czy maski nie zaszkodzą dziecku, natomiast przyczynią się do poprawy kondycji naszych włosów.