Aquapark Fabryka Wody w Szczecinie – czy warto i opinie

TOTEMAT FORUM TOTEMAT Aquapark Fabryka Wody w Szczecinie – czy warto i opinie

 • This topic has 16 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, and was last updated by Barki Adam.
 • Autor
  Wpisy
 • ToTemat

  Aquapark o nazwie Fabryka Wody w Szczecinie – to projekt miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców miasta i jego okolic. Ma być to jedna z większych inwestycji, która budzi bardzo duże kontrowersje. Powodem tego jest gigantyczna kwota, jaką ma ona kosztować a dodatkowo – czy takie miejsce utrzyma się samodzielnie, czy będzie generowało dodatkowe koszty co roku.

  Obiekty typu Aquapark zawsze cieszą i są oblegane przez osoby chcące aktywnie wypocząć – jednakże ich działalność z reguły jest także bardzo kosztowna. Ważnym pytaniem wydaje się – czy miasto powinno budować w Szczecinie aquapark nie mając na to pieniędzy – bo wzięcie pożyczki równa się temu – że za taki obiekt zapłaci się około dwa razy tyle, a zwycięzcą wcale nie będą szczecinianie czy miasto a sam bank jaki udziela takiej pożyczki.

  Warto pamiętać o tym, że budowa dowolnych miejsc w mieście jest finansowana z przymusowych podatków dla jego mieszkańców. Każdy wydatek publiczny to nowy podatek lub zwiększony podatek dla obywatela. Więc czy ktoś chce czy nie, czy będzie korzystał czy nie będzie za to płacił.

  A więc czy warto zbudować Aquapark “Fabryka Wody” w Szczecinie – a jeśli tak, to z własnej gotówki jaką będzie miało miasto czy jednak zadłużać się w bankach? To jest pytanie do Szczecinian.

  Przyszła Fabryka wody ma już nawet swoją stronę internetową:

  https://fabrykawody.eu/

  Cytat z GS24 (gs24.pl/aquapark-w-szczecinie-fabryka-wody-ma-byc-perelka-bo-moze-nas-ogromnie-duzo-kosztowac/ar/c1-14014785):

  “Z prognozy wynika, że same wydatki inwestycyjne związane z budową Fabryki Wody to łącznie 396 mln zł! Do tych 396 mln zł trzeba jeszcze dodać 164 mln z wydatków bieżących z budżetu miasta, gdyby się okazało, że do aquaparku trzeba będzie dopłacać już w trakcie normalnej działalności.

  W Polsce tylko jeden aquapark zarabia na siebie.

  Z prognozy wynika też, że do 2041 roku r. aquapark kosztowałby nas od 4 do 22 mln zł rocznie.”

  Biorąc to wszystko pod uwagę, wygląda to na projekt typu: Zróbmy sobie – jakoś to będzie… najwyżej się sprywatyzuje albo będzie stopniowo popadało w ruinę.

  Fabryka Wody szczecin

  Gość

  Z jednej strony by się chciało mieć coś takiego w mieście a z drugiej strony, obecnie na arkonce ile jest ludzi w sezonie? Tam jest więcej ludzi niż miejsca. Ścisk większy niż w konserwie i pewnie to samo by było w takim aquaparku. Już nawet pomijam kwestię tych pieniędzy jakie są oszołamiające.

  Gość

  Jak miasto może budować jakieś rzeczy na jakie nie ma pieniędzy. Powinno być prawo, jakie zabrania zaciągania pożyczek przez urzędników jako podmiot miasto. Przecież taki urzędzina może pracować dla banku i zrobić majątek na takiej korzystnej pożyczce, bank go ozłoci w kopercie. Wydawanie pieniędzy jakich się nie ma to jest patologia

  Gość

  Ja tam chcę aquaparku, teraz często jadę do Gryfina a tak by był na miejscu. Zaoszczędziło by to sporo czasu na odjazdy i by były pewnie nowe jakiś atrakcje. takie obiekty są potrzebne miastu i jego mieszkańcom i jestem za ich budową.

  Gość

  Witam, ja jako student bym się bardzo cieszył gdyby tutaj było coś takiego. Nie mieszkam w Szczecinie to nie będzie to z mojej kieszeni, nic więcej niż za bilet wstępu 🙂 Swoją drogą ten w Gryfinie pewnie wtedy zacznie upadać bo ile ludzi odciągnie taki lokalny, raczej w tysiącach.

  Gość

  Dobre, stronę internetową już mają, ładnie rozplanowane, opisane. Pewnie zarząd już gotowy też mają na poczekaniu ze znajomych, rodzin oraz stronników politycznych. Jakieś to wszystko takie szybkie jak by było już klepnięte z góry i odgórnie ustalone.

  Gość

  Lepszy aquapark niż jakiś zjeb**y stadion… z basenu będzie większy pożytek niż z beznadziejnego widowiska jaki funduje miejscowa drużyna…

  Gość

  Co fakt to fakt, przedmówca dobrze mówi. Mnie piłka nożna nie interesuje i nie widzę powodu budowania dla wybranych stadionu, tym bardziej że już mają jakieś darmowe przejazdy komunikacją miejską. Stadion to najgorsza możliwa droga “inwestycja”, niech złożą się na nią sami kibice i zainteresowani a nie wszyscy mieszkańcy.

  Natomiast aquapark znacznie lepszy ale też drogo i czy będzie się to opłacać…. bardzo bym nie chciał nagle płacić jeszcze 200 zł więcej podatku miesięcznie niż obecnie z racji na szalone wydatki urzędników.

  Gość

  Proszę mi powiedzieć – jakie podatki ustala miasto?

  Gość

  A jakich nie ustala, strefa parkowania, od nieruchomości, od ziemi działki, od śmieci, często od energii jeśli to spółka miejska, często od ogrzewania jeśli to spółka miejska, często od wody jeśli to spółka miejska a w 90% z reguły tak jest. Tak samo od ścieków, od oczyszczania miasta, od spraw urzędowych i dziesiątki innych.

  Widać w matriksie żyją niektórzy… nawet nie widzą że podatki wynoszą około 75% ich zarobków – i by mieli 75% więcej gotówki gdyby nie podatki. Teraz rozwiązujcie dlaczego ponad 70% i skąd ta liczba.. albo się douczyć warto aby nie być manipulowanym.

  ToTemat

  Jeszcze jest podatek za psa – mając takiego zwierzaka, też o ile miasto ma wprowadzony podatek trzeba go uiszczać. To jest coś ponad 100 zł rocznie. Szczecin ma ten podatek chyba wprowadzony od zeszłego roku.

  Obecnie przecież urzędnicy też rozmawiają w Szczecinie o podwyżce za wywóz śmieci a to też podatek. A wcześniej już zaakceptowali podwyżki od nieruchomości.

  Ważne jest to że podatek A – wcale nie idzie lub nie musi iść na cele A. Przykładowo podatek za psa itp może iść na budowę drogi albo inny remont, oni traktują to jako pula podatków do budżetu miasta z jakiej potem ochoczo wydają pieniądze na różne inne cele.

  Jeśli dopuszczają obywatele do podniesienia podatków – na przykład przez budowę aquaparku – to nawet jak zostanie ona spłacona chyba nikt nie wieży, że podatki się zmniejszą. Dlatego jest bardzo ważne aby nic nie budować jeśli już na to się nie ma gotówki bez pożyczki.

  Urzędnicy tylko patrzą jak zwiększyć podatki aby móc więcej wydawać – bo chyba naiwna osoba myśli, że jak wydadzą na inwestycje publiczne to im coś nie skapnie tu czy tam – skoro lekarzom skapuje za wypisywanie jednakowy leków jednej firmy tak samo może urzędnikowi przy przetargach i dalszych działaniach. Oczywiście to jest nielegalne i powinno być tępione, ale przez kogo drugiego urzędnika?

  Gość

  Fabryka wody super – ale nie kosztem zadłużania miasta. Nie powinni na to brać pożyczek na co nie maja pieniędzy. To jest zadłużanie obywateli danego miasta.

  Aquapark super sprawa, choć czy się utrzyma czy będzie nas to kosztowało dodatkowo, czy także nie wykończy tego w Gryfinie (pewnie tak) i kto będzie tam dowodził – oby nie rodzinka urzędzików bo na pewno będzie nierentownie.

  Lidia
   Najlepiej w Szczecinie nic nie budować bo po co jeszcze się zadłużymy. Inne miasta od bardzo dawna dbają o rozrywkę swoich mieszkańców a . w Szczecinie nie ma nic.Po co.nam Aquapark,po co ZOO ,po co ogród botaniczny, po co IKEA,po co wszystkie inwestycje kulturalne i rozrywkowe. PO CO ,PO CO,PO CO. Niech wszyscy ze Szczecina wyjadą, a ostatni niech zgasi światło bo szkoda pieniędzy na prąd .
  Vax

  Widzisz Lidia jak lubisz zadłużać swoją rodzinę i żyć na kredyt to Twoja sprawa. Ale inne osoby może by nie chciały aby wiecznie rosły podatki do góry. A politycy tylko zadłużali czy miasto lub kraj. Bardzo patrzysz na to co jest tu i teraz a nie na to co może być za parę lat – czyli bieda przez zadłużenie.

  Joanna Sawa

  Ponownie to udowadnia że wygrywają politycy i robią co chcą. Zadłużyli miasto na dziesiątki lat i obywatele miasta będą spłacać teraz do banku odsetki i kwoty pożyczek. Ponownie dowód jak beznadziejnych ma się polityków w mieście. Jak na coś nie jest stać to czegoś się nie robi a nie wszystko na kredyt a potem albo gigantyczny dług miasta albo bankructwo miasta i sprzedać mienia publicznego obcemu kapitałowi.

  Mati44

  Ludzie nie myślą, oni nie myślą bo nie mają wiedzy i cieszą się że powstanie coś z czego będą mogli skorzystać kilka razy lub raz do roku. Co z tego że będą potem płacić podatki wiele większe, co z tego że będą musieli płacić na to podatek a potem jeszcze płacić tam za bilety wstępu.

  Nie ma przyszłości dla tak bezmyślnego narodu. Niemcy prawie niczego nie budują na kredyt – bo wiedzą że to będzie potem cena 2 razy większa niż z żywej gotówki przez to ile trzeba potem oddać – czyli 2x tyle ile się pożyczyło.

  Barki Adam

  Na bank jak strona jest i zarząd jest a parku nie ma, to biorą kasę za nic. Taki przewał na pieniądzach publicznych. Ciekawe co to będzie za park, taki że opłaty podniosą w podatkach aby go utrzymać bo oczywiście będzie nierentowny a zarządzający ktoś z rodziny i znajomków lub partii.

Odpowiedz na: Aquapark Fabryka Wody w Szczecinie – czy warto i opinie
Twoje dane: