Czy w ciemnych ubranach jest cieplej

TOTEMAT FORUM TOTEMAT Czy w ciemnych ubranach jest cieplej

 • This topic is empty.
 • Autor
  Wpisy
 • Szafiarka

  Taki temat w sam raz na lato. Czy w ubraniach które są ciemnie jest cieplej, czy bardziej odczuwa się w nich gorąco. Zakładamy że ubranie różni się tylko kolorem i niczym więcej – jedno jest białe, inne powiedzmy niebieskie lub różnokolorowe a ostatnie czarne.

  Jak uważacie, będzie czuło się większe gorąco w tym co jest czarne niż białe. Czyli im ciemniejsze tym odczucie ciepła będzie też większe w tych samych warunkach.

  ByQ

  A zobacz na te koce co są w apteczkach. Koc złota strona jest jak ma się kogoś ocieplić a srebrna jak schłodzić. A to ten sam koc ratunkowy. Ciemniejszy kolor się nagrzewa i zbiera czy wyłapuje promienie słońca a jaśniejszy w tym wypadku srebrny je odbija.

  To są powierzchnie błyszczące i nieprzewiewne ale być może ma to podobne działanie do ubrań. Ciemniejsze tym samym więcej by pochłaniało energii cieplnej niż jaśniejsze jakie by ich część dobijało. Tak ja rozumiem na męski rozum.

  Maliński D.

  Na pewno musi coś w tym być. Przecież nawet latem jak zakładamy ciemne to znacznie szybciej się człowiek poci, jak jasne to jednak uczucie jest znacznie mniej doskwierające na słońcu. Nawet wystarczy zrobić prosty test – położyć białą bawełnianą szmatkę i czarną. Ta czarna powinna być znacznie bardziej gorąca w dotyku od słońca.

  Ciemne ubrania też dlatego dominują zimą a jasne latem.

Odpowiedz na: Reply #8715 in Czy w ciemnych ubranach jest cieplej
Twoje dane: