Staw wędkarski w Sułkowie

TOTEMAT FORUM TOTEMAT Staw wędkarski w Sułkowie

 • This topic has 2 odpowiedzi, 1 odpowiedź, and was last updated by Olcia.
 • Autor
  Wpisy
 • ToTemat.pl

  Staw w Sułkowie – to zbiornik wodny znajdujący się na terenie nieużytku rolnego. Staw ma około 520 metrów długości oraz do 190 m szerokości – liczone po najdłuższych liniach.

  W zbiorniku tym występują różne gatunki ryb. Szczególnie można tam spotkać płocie, krasnopiórki, liny oraz karasie. Także znajduje się tam ryba drapieżna. Gatunków ryb jest oczywiście znacznie więcej – jednakże wymienione spotyka się najczęściej.

  Z roku na rok zbiornik wodny w Sułkowie się wypłyca – następuje widoczne zamulanie dna. Zamulenie jest spowodowane roślinnością, która obficie porasta staw a następnie obumiera tworząc następną warstwę mułkową po rozkładzie. Zbiornik jest latem niemal w całości porastający roślinnością wodną a w szczególności Rogatekiem sztywnym – który to doprowadza do jeszcze szybszego zamulenia.

  Rogatek sztywny – jest bardzo pożyteczną rośliną gdyż bardzo mocno ją natlenia. Niestety w stawach tego typu wytwarza dodatkowy muł wodny – jest on przyspieszający zanikaniu zbiornika wodnego po przez zamulenie. Warto wspomnieć, że muł wodny jest najbardziej wydajnym i ekologicznym naturalnym nawozem – zapewnia on bardzo zdrowe i znacznie większych rozmiarów plony – niż na dowolnym nawozie sztucznym.

  Dlatego warto wydobywać naturalny muł wodny ze zbiorników – jednocześnie się je zachowuje w dobrym stanie po odmuleniu, a samemu ma się doskonały nawóz naturalny do wykorzystania przy plonach.

  Staw w Sułkowie jest to zbiornik bez wyznaczonego przydziału zarządu wodnego – oznacza to, że łowić ryby na wędkę możne na nim każda osoba, bez żadnych dodatkowych formalności. Ogromną zaletą jest fakt, że nie należy on do PZW – może dlatego jest tam jeszcze trochę więcej ryb.

  Zbiornik wodny posiada liczne wejścia dla wędkarzy – niestety rzadko jest oczyszczany z roślinności i trudno zarzucić przynętę. Staw co roku stale się wypłyca po przez narost mułu – jeśli ktoś ma możliwość, to warto go wybierać i wykorzystywać jako ponadprzeciętny nawóz.

  Obecna głębokość zwierciadła wody do około 1 m z czego warstwa mułkowa, także stanowi około metra na całej rozpiętości stawu w Sułkowie. Zaniedbanie zbiornika doprowadzi bez wątpienia do jego niedługiego końca – nastąpi wypłacenie po przez przymulenie a następnie zarośnięcie różną roślinnością. Warto więc zacząć dbać o ten zbiornik i go oczyszczać, tym bardziej, że tego typu miejsc jest już bardzo niewiele. Zapraszamy do kolejnych tematów.

  Staw w Sułkowie

  Daniel

  Na tym stawie jest potężna ryba, ale bardzo trudno ją złowić. Niestety także widzę, że co roku staje się on płytszy a przybywa grubości mułu wodnego. Widać nikt nie jest zainteresowany aby zadbać o ten zbiornik wodny. Najlepiej muł wyciągać pompą jaka wysysa go i wyrzuca gdzieś dalej. Albo na przyczepę albo od razu na pole.

  Olcia

  Warto dodać, że chodzi o staw w Sułkowie tuż przy Stargardzie w wojewódzkie zachodniopomorskim. Bo nazwy wsi sułkowo to jest kilka w kraju takich samych. Lubiłem w tamte okolice jeździć rowerem dla wypoczynku i ładnych widoków wzniesień i dolin.

Odpowiedz na: Staw wędkarski w Sułkowie
Twoje dane: