Gdy jedna łazienka to za mało – budujemy nową. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?
Często gdy projekt domu jest już gotowy albo gotowe jest jego wykończenie okazuje się, że potrzebna jest dodatkowa łazienka. Decyzja o konieczności budowy nowej może zapaść także później. Czy jednak możliwe są tak daleko idące zmiany? Czy można zwiększyć komfort i dobudować nową łazienkę?
Łazienka w miejscu nietypowym – co warto wiedzieć?
Na łazienkę można adaptować piwnicę, poddasze albo pomieszczenie, gdzie wcześniej nie była ona przewidziana. Bardzo często w takim miejscu nie ma pionu kanalizacyjnego i wodnego. Trzeba zatem owo pomieszczenie połączyć z oddalonymi pionami, a przy tym uzyskać odpowiednie spadki rury kanalizacyjnej. W tym celu często podnosi się powierzchnię podłogi i poziom podłogi w sąsiednich pomieszczeniach. Przestrzeń pomiędzy rurami biegnącymi po podłożu wypełniana jest materiałem izolacyjnym. Tutaj sprawdzają się docięte płyty styropianowe albo granulat styropianowy. Potem wykonywany jest nowy podkład podłogowy.
Oddzielenie nowej łazienki ścianą – o czym należy pamiętać?
Oczywiście czasem potrzebne jest wydzielenie fragmentu danego pomieszczenia na łazienkę. Poza odpowiednim poprowadzeniem rur istotne znaczenie ma postawienie ścianki działowej. Jeśli jest to ścianka szkieletowa, nie trzeba obawiać się o przesadne obciążenie stropu. Jednak trzeba pamiętać, że takie ścianki mają słabszą izolacyjność akustyczną. Można ją zwiększyć stosując odpowiednie izolacje styków profili ściany z podłogą.
W tym celu wycinana jest szczelina w podkładzie podłogowym, a wszystkie profile stykające się z podłogą, sufitem i ścianami podkleja się taśmą tłumiącą. Do wypełnienia ściany stosuje się wełnę mineralną, która także ma właściwości tłumiące. W sytuacji, gdy chce się stworzyć ścianę murowaną, trzeba zasięgnąć rady konstruktora. Potrzeba fachowej oceny, czy ściana może być ustawiona na stropie, wskaże jej możliwe położenie, a także zaproponuje wzmocnienie stropu.
Ściany wewnątrz łazienki – jakie wydzielenia można stosować?
Oczywiście ścianki działowe mogą znaleźć się także wewnątrz łazienki. W końcu można wydzielić strefę toaletową i bidetową, kąpielową, a także umywalkową. Ścianki działowe mogą powstać z rozmaitych materiałów. Z tych najbardziej popularnych, ale i nowoczesnych, a także efektownych można wymienić ścianki ze szkła hartowanego albo pustaków szklanych, czyli nowoczesnych luksferów. Można stawiać nawet niskie parawanowe ścianki murowane na istniejącej posadzce, gdy jest wykończona twardymi płytkami ceramicznymi.
Doprowadzenie wody i podłączenie kanalizacji, a także wykonanie wentylacji
W przypadku nowej łazienki można podpiąć się pod istniejący pion kanalizacyjny, jeśli przebiega on przy jednej ze ścian pomieszczenia. Wtedy możliwe jest wstawienie trójnika i przyłączenie podejścia kanalizacyjnego. Pion nie może być zakończony powyżej trójnika i musi być wyprowadzony na dach i zakończony wywiewką. Drugą opcją jest zamontowanie zaworu napowietrzającego nad najwyżej włączonym podejściem. Gdy łazienka jest oddalona od istniejącego pionu i nie można odprowadzać ścieków grawitacyjnie, to muszą być one usuwane za pomocą urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego. W adaptowanych łazienkach stosowane są hydrofory do wody, które zapewniają odpowiedni poziom ciśnienia wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej lub tam, gdzie woda czerpana jest z własnego ujęcia. Aby w nowej łazience zapewnić wentylację trzeba przebić się do komina przylegającego do pomieszczenia i zamontować kratkę o wymiarach 14×14 cm. Jeśli nie ma komina, ale jedna ze ścian jest zewnętrzna, to można zrobić w niej otwór i zamontować w niej wentylator osiowy.
Hydrofory do wody pracują cicho i w domu mogą być nawet zamontowane w szafce pod umywalką lub pod zlewozmywakiem. Czasem zdarza się tak, że ciśnienie wody w domu podłączonym do miejskiej instalacji nie jest wystarczające i budując kolejną łazienkę w takim przypadku trzeba zadbać o jego podniesienie i właśnie hydrofory świetnie się tu sprawdzą. Kolejna łazienka dzięki dobrym rozwiązaniom technologicznym i prawidłowym poprowadzeniu przyłączy może być w pełni funkcjonalna.