Gdzie można kupić stare odmiany drzewek owocowych?

Drzewa owocoweOstatnie kilkadziesiąt lat to czas, w którym pojawiła się na rynku ogromna ilość nowych odmian drzewek owocowych. Niestety efektem takiego stanu rzeczy stało się to, że o starych odmianach niemal zapomniano. Co więcej, z czasem nawet trudno było je nabyć. Mowa tu choćby o wiśni, gruszce, jabłoni, czy śliwce.

Na szczęście w ostatnim czasie stare odmiany drzewek owocowych znów zyskują na popularności. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim okazało się, że stare odmiany są znaczniej odporniejsze na choroby i szkodniki, a dodatkowo odporniejsze są na warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest także to, że ich hodowla jest znacznie łatwiejsza w porównaniu z nowymi odmianami. W ich przypadku nie są bowiem potrzebne żadne chemiczne produkty do uprawy. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, gdzie można jest zakupić.

Jakie odmiany starych drzewek owocowych cieszą się największą popularnością?

Do najpopularniejszych dziś starych drzewek owocowych na pewno zaliczyć można jabłoń, gruszę, śliwkę, czereśnię oraz wiśnię. Śmiało można jednak powiedzieć, że największym zainteresowaniem cieszy się jednak zwłaszcza jabłoń. Wybierając drzewka jabłoni, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że różnią się one od siebie siłą wzrostu, plennością, wielkością, kolorem, a także smakiem.

Poza tym różne odmiany cechują się różną podatnością na choroby i przemarzanie. Uwagę zwrócić należy również na to, czy dana odmiana jabłoni jest letnia, czy zimowa. Ta pierwsza cechuje się miękkością i kruchością. Owoce z odmiany letniej idealnie nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na konfitury. Mowa tu zwłaszcza o takich odmianach jak ‘Piros’, ‘Papierówka’ oraz ‘Ananas Berżenicki’.

Jeśli z kolei chodzi o odmiany zimowe jabłoni, to przyznać trzeba, że jest ich więcej w porównaniu z letnimi. Wśród nich wskazać trzeba na pewno na ‘Kronselkę’. Jest to odmiana niezwykle aromatyczna i smaczna. Dużą popularnością cieszy się także ‘Szara Renata’, która idealnie nadaje się na przetwory i do ciast. Mówiąc o popularnych starych odmianach drzewek jabłoni, nie można zapomnieć o tych niemieckich. Wśród nich wskazać trzeba na pewno na odmianę ‘Cesarz Wilhelm’ oraz ‘Boiken’. Owoce pierwszej z nich śmiało wykorzystać można do przygotowania przetworów. Z kolei owoce odmiany ‘Boiken’ jeść można zarówno na surowo, jak i wykorzystać na konfitury.

O czym pamiętać sadząc stare odmiany jabłoni?

Jeśli chodzi o kwestię sadzenia, to w przypadku starej odmiany jabłoni postępować należy tak, jak w przypadku drzewek owocowych umieszczanych w gruncie jesienią. Sadzonki umieścić należy w dołku o głębokości ok. 50 cm. Pamiętać przy tym trzeba, aby miejsce szczepienia pozostało powyżej linii gruntu. Nie można także zapomnieć o wcześniejszym dokładnym przekopaniu ziemi i usunięciu wszelkich chwastów. Już po zasadzeniu korzeni konieczne jest udeptanie gleby. Dobrym pomysłem będzie także uformowanie wokół pnia lekkiego wgłębienia. Po podlaniu będzie się w nim gromadzić woda.

Gdzie kupić stare odmiany drzewek owocowych?

Przede wszystkim, jeśli ktoś chce się cieszyć pięknymi i smacznymi owocami ze starych odmian drzewek, to nie może ich kupować w przypadkowych miejscach. Na pewno zwykły targ nie będzie dobrym miejscem do ich zakupu. Stare odmiany drzewek owocowych zawsze kupowane powinny być w renomowanych sklepach specjalizujących się w sprzedaży asortymentu ogrodniczego. Dzięki temu można mieć pewność, że kupuje się naprawdę zdrowe i silne rośliny. Ważne jest, aby sklep posiadał odpowiednie doświadczenie w sektorze uprawy i sprzedaży roślin. Jest ono bowiem konieczne do umiejętnego wyselekcjonowania najwyższej jakości nasion i sadzonek.

Innymi słowy, wybierając sprawdzony i renomowany sklep można mieć pewność, że kupuje się to, co najlepsze. Przykładem takiego sklepu może być choćby Sadowniczy.pl, w którym z najwyższą starannością dba się o staranną selekcję i wybór odpornych okazów. Poza tym sklep oferuje bardzo szeroką gamę nasion starych odmian drzewek owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *