Gdzie trzymać i przechowywać pieniądze
Przechowywanie pieniędzy jest bardzo ważne, jest to czynność stosowana od wieków. Obecnie zmienia się tylko sposób przechowywania pieniędzy ale nie tego idea.
Gdzie trzymać pieniądze – nasze środki finansowe można składać w wielu różnych miejscach. Najbardziej typowe to trzymanie ich w domu lub na rachunku bankowym. Także można inwestować swoje pieniądze w obligacje, fundusze lub w towary które teoretycznie z czasem nie stracą swojej wartości a nawet ich wartość wzrasta.
W dzisiejszych czasach można inwestować także w obligacje, papiery wartościowe a wszystkie te możliwości rożnego rozporządzania własnymi pieniędzmi mają własne zalety i wady.
Teoretycznie najgorsze jest przetrzymywanie pieniędzy w domu, po pierwsze nie są one ubezpieczone, nie zarabiają na siebie i dodatkowo tracą na wartości wraz z postępem inflacji. Przetrzymywanie pieniędzy w domu więc jest najmniej opłacalną formą.
Warto się przejrzeć papierom wartościowym oraz obligacją i funduszom – o ile nie są one pochodzenia skarbu państwa nic nie gwarantuje że się na nich nie straci a coś zyska. Można oczywiście także wykupywać akcje firm – ale jest to opłacalne tylko wtedy jeśli posiada się wiele akcji a firma wypłaca dywidendy od wypracowanego zysku.
Najciekawszym rodzajem przetrzymywania pieniędzy a jednocześnie ich wzbogacania jest ich ulokowanie na rachunkach oszczędzających. Wszelkie inwestycje długo terminowe mają swoje wady polegające na zmiennej stopie inflacji. Warto jednak wspomnieć że istnieją fundusze opłacalne na których można całkiem nieźle zarobić – tylko trzeba przeczytać dokładnie ich umowy i warunki korzystania.
Przetrzymywanie pieniędzy na koncie w banku jest najbardziej bezpiecznym sposobem o powolnym ale jednak zawsze jakimś wzroście kapitału – o ile oprocentowanie banku jest wyższe niż inflacja. Warto więc sprawdzić czy oprocentowanie konta bankowego jest wyższe niż poziom inflacji w kraju.
Także warto starać się jakieś środki przeznaczać na dobre i bezpieczne inwestycje – je wykonują za nas same banki, my tylko czekamy na zyski. Zapraszamy do pozostałych artykułów.