Gdzie warto jechać nad jezioro

Dobre jezioroWybór dobrego jeziora do spędzenia tam swojego wolnego czasu jest bardzo ważny. W tym artykule informacje jak wybrać dobre jezioro oraz co one musi spełniać aby dobrze tam wypocząć i się bawić w wodzie.

Nad jakie jezioro jechać – wybieramy dobre jeziora na wakacje i spędzenia wolnego czasu na zasadzie kilku założeń. Zacznijmy od tego że wybiera się jeziora o jak najczystszej wodzie. Klasy czystości wody są bardzo ważne, ma to też wpływ na przezroczystość tej wody.

Najlepiej wybierać jeziora o pierwszej lub do 3 klasy czystości wód. Co więcej bardzo istotne jest to czy dane jezioro ma dopływ. Gdy brak takich dopływów w postaci rzek jezioro raczej nigdy nie będzie miało dobrej klasy czystości wody – brak filtracji wody. Plusem takich jezior jest natomiast to że woda w nich jest zwykle cieplejsza gdyż się nie miesza z chłodną rzeczną.

Kolejna bardzo ważna sprawa to odpowiednie dno jeziora. Najlepiej gdy dno jeziora jest piaskowe a nie glonowe czy mułkowe. Piaszczyste dno jest bardzo pożądane i sprawia znaczny komfort podczas wchodzenia do wody. Następna sprawa to plaża.

Plaża powinna być piaszczysta a nie trawiasta czy żwirowa. Grubszy żwir mimo że jest z piaskiem kuje w nogi – piasek powinien być gładki i przyjemny w dotyku.

Następna sprawa to szybkość zagłębienia w wodzie – najlepiej jak jest dłuższy okres przejściowy między głębiną a płytką wodą. Powinno być to nie mniej niż 30 metrów i nie więcej niż 100 metrów – czyli długość od plaży zanim nas zakryje woda idąc po dnie. Bardzo istotne jest to czy dane jezioro ma pomosty.

Gdy takie posiada liczy się ich stabilność. Molo jeziorne są dobrą rozrywką gdy mają barierki oraz można z nich skoczyć do wody – muszą być jednak wylotowo na głębokiej wodzie. W okolicy mola nie powinno być nic niebezpiecznego dla życia podczas skoku. Skok do wody wykonuje się na minimalną głębokość 2 metrów. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.