Grubość podkładu rakietki do tenisa stołowego

Podkład okładziny tenisPodkład w rakietkach do tenisa stołowego ma kolosalne znaczenie zarówno na szybkość jak i rotację a często tym samym i kontrolę gry.

Teoretycznie im grubszy podkład tym szybsza rakietka – aczkolwiek nie jest to do końca jedyny czynnik mający na to wpływ, a tylko jeden ze składowych.

Podkłady w rakietkach mogą być różne, zarówno pod względem grubości jak i twardości oraz wersji kolorystycznej. Dobiera się je z reguły razem z okładziną do jakiej w większości przypadków są już przytwierdzone. Jednakże są także okładziny bez podkładu, do jakich samemu trzeba dobierać podkład lub go wcale nie stosować.

Podkład ma duże znaczenie dla szybkości z tego powodu, że piłka się w nim zagłębiając podczas uderzenia otrzymuje dodatkowy efekt wyrzutu – katapulty. Im podkład będzie miększy tym szybsze będzie sprężenie piłki i jej prędkość ucieczki (także zależne od okładziny i deski).

Im miększy podkład także przez większe zagłębienie piłki powstanie jej większa rotacja.

Choć rotacja wynika przede wszystkim od rodzaju okładziny, czyli gumy to jednak podkład także ma w tym swój udział i nie do końca marginalny. Czynnik kontroli jaki dotyczy podkładów rakietek w tenisie stołowym to zasada – im szybsza rakietka tym mniejsza kontrola gry – czyli im bardziej sprężysty i gruby podkład tym kontrola powinna również spadać.

Bardzo istotne jest to, aby dobierać go do własnego stylu gry na bazie prób i błędów. Tylko testując różne kombinacje rakietki odnajdzie się zestaw idealnie dopasowany do własnego stylu gry oraz dobrze uzupełniający typy zagrań gracza. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.