Grubość podkładu rakietki do tenisa stołowego
Podkład w rakietkach do tenisa stołowego ma kolosalne znaczenie zarówno na szybkość jak i rotację a często tym samym i kontrolę gry.
Teoretycznie im grubszy podkład tym szybsza rakietka – aczkolwiek nie jest to do końca jedyny czynnik mający na to wpływ, a tylko jeden ze składowych.
Podkłady w rakietkach mogą być różne, zarówno pod względem grubości jak i twardości oraz wersji kolorystycznej. Dobiera się je z reguły razem z okładziną do jakiej w większości przypadków są już przytwierdzone. Jednakże są także okładziny bez podkładu, do jakich samemu trzeba dobierać podkład lub go wcale nie stosować.
Podkład ma duże znaczenie dla szybkości z tego powodu, że piłka się w nim zagłębiając podczas uderzenia otrzymuje dodatkowy efekt wyrzutu – katapulty. Im podkład będzie miększy tym szybsze będzie sprężenie piłki i jej prędkość ucieczki (także zależne od okładziny i deski).
Im miększy podkład także przez większe zagłębienie piłki powstanie jej większa rotacja.
Choć rotacja wynika przede wszystkim od rodzaju okładziny, czyli gumy to jednak podkład także ma w tym swój udział i nie do końca marginalny. Czynnik kontroli jaki dotyczy podkładów rakietek w tenisie stołowym to zasada – im szybsza rakietka tym mniejsza kontrola gry – czyli im bardziej sprężysty i gruby podkład tym kontrola powinna również spadać.
Bardzo istotne jest to, aby dobierać go do własnego stylu gry na bazie prób i błędów. Tylko testując różne kombinacje rakietki odnajdzie się zestaw idealnie dopasowany do własnego stylu gry oraz dobrze uzupełniający typy zagrań gracza. Zapraszamy do kolejnych artykułów.