Hantle regulowane PTC Sport stalowe z funkcją sztangi – Opinia i Test

Hantle regulowane chromowaneHantle regulowane firmy PTC Sport testowany przez nas model to PTC102. To są hantle stalowe chromowane z funkcją sztangi. Całość jest przechowywane w walizce dołączonej do zestawu. Jest to już całkowicie profesjonalny zestaw.

Hantle regulowane PTC Sport – PTC102 to bez wątpienia urządzenie warte uwagi. Warto jednak dodać, że mogą być to także hantle dowolnej innej firmy z podobnymi rozwiązaniami technicznymi. Będą wtedy równie dobre jak te testowane. Firma i model nie ma absolutnie znaczenia. Liczy się to, jaki jest ich zestaw oraz jak są wykonane. Analogicznych modeli różnych firm jest bardzo dużo, i wszystkie są tak samo dobre.

Testowane przez nas hantle to 2×15 KG w zestawie z walizką o łącznej wadze zestawu 32 KG. Czyli PTC Sport – PTC102 – hantle regulowane chromowane z funkcją sztangi. Tak jak pisaliśmy wcześniej, mogą być też dowolnej innej firmy – to nie ma znaczenia. Wszystkie o tych samych rozwiązaniach mają taką samą jakość.

Największymi zaletami hantli regulowanych stalowych jest ich mały rozmiar do osiągnięcia pożądanej wagi. Wymagają one dużo mniej miejsca niż bitumiczne, bo metal jest znacznie cięższy. Kolejną ich zaletą jest absolutny brak awaryjności i trwałość. Tego typu urządzenia będą zawsze działać i nigdy się nie zepsują. Bo w nich, nie ma co się zepsuć w przeciwieństwie do bitumicznych. Wszystkie elementy są stalowe w całości z odlewu metalu. Także te zestawy wyglądają całkowicie profesjonalnie i ćwiczy się na nich o wiele bardziej przyjemniej – niż amatorskimi. Dodatkowo stalowe zawsze mają równą deklarowaną wagę talerzy, w przeciwieństwie do orientacyjnej tylko zbliżonej w bitumicznych.

Nie jest tak, że mają same zalety – ich możliwe wady są w zasadzie dwie. Pierwszą jest ich cena. Z reguły tego typu zestawy do ćwiczeń, wykonane ze stali są co najmniej dwukrotnie droższe niż bitumiczne. Drugą możliwą wadą jest podatność na rdzewienie jeśli dostaną wilgoci. W przypadku bitumicznych jest to pokrywa plastikowa z betonem w środku i nie ma co tam rdzewieć (po za ewentualnie gryfem i łącznikiem) – lecz wszystko łatwo może się uszkodzić.

Na skład zestawu hantli regulowanych chromowanych z funkcją sztangi od PTC Sport PTC102 wchodzi:

 • 2x pełny gryf stalowy chromowany o długości 38 cm. Średnica 25 mm i uchwyt 28 mm. Waga gryfu to 1,2 KG. Każdy gryf ma uchwyt ze żłobieniem antypoślizgowym.
 • Profesjonalny łącznik gryfów o długości 30 cm do tworzenia sztangi – w całości wykonany z chromownik grubej stali. Średnicy 32 mm wewnętrznej i średnicy uchwytu 41 mm. Waga łącznika to 0,7 KG.
 • 4x zaciski na gwinty gryfów wykonane ze stali chromowanej – są o wadze 0,2 KG każdy.
 • Obciążenia to talerze stalowe chromowane: 8x o wadze 2,5 KG, 4x o wadze 1,25 KG oraz 4x o wadze 0,5 KG.
 • Klucz imbusowy i 2x wkręty stalowe blokujące – do blokowani wykręcania się łącznika sztangi. Nie są szczególnie potrzebne, bo łącznik sztangi się nie wykręca podczas ćwiczeń.
 • Walizka profilowana z uchwytem z grubego tworzywa sztucznego – na cały zestaw elementów.

W połowie 2022 roku daliśmy za cały ten zestaw 379 zł. Na walizce jest naniesiona naklejka z informacją, że jest to produkcji chińskiej. A więc firma PTC Sport tak naprawdę tylko sprowadza takie sprzęty i sprzedaje pod własnym szyldem – a ich nie produkuje.

Hantlami regulowanymi ćwiczy się wyjątkowo dobrze. Testowaliśmy już wiele zestawów bitumicznych – ale dopiero ćwiczenia na stalowych pokazały nowy poziom. Zupełnie inaczej się je prowadzi. Bardzo przyjemnie się nimi ćwiczy – trudno opisać pozytywne wrażenie indywidualne. Ale jest to o wiele bardziej wygodne i przyjemne, niż na hantlach regulowanych bitumicznych. Te stalowe są znacznie mniejsze (i zgrabniejsze), a tym samym wielokrotnie bardziej poręczne.

Bardzo łatwo i szybko można dostosować pożądane obciążenie. Dodatkową zaletą jest fakt, że gryfy są trochę dłuższe niż grubość wszystkich obciążeń. Można dzięki temu ćwiczyć łapiąc za końcówki gryfu – do wielu ćwiczeń jest to bardzo potrzebne.

Walizka w zestawie ma taką wadę, że na jej zgięciu nie ma zawiasu a tylko miękkie tworzywo. Od częstego otwierania i zamykania na pewno z czasem się przerwie. Wtedy trzeba będzie zrobić samodzielnie zawiasy, lub inne łączenie. Walizka jest twarda i z grubego tworzywa. Bez problemu utrzymuje cały zestaw i się nie wygina.

Elementy stalowe nie powinny być narażone na wilgoć, bo mogą rdzewieć.

Hantle nie posiadają żadnych luzów, nawet gdy zrobi się z nich sztangę. Wszystko sprawia wrażenie masywnego oraz bardzo stabilnego i trwałego. Całość jest po prostu dobrze wykonana.

Jeśli mamy ocenić hantle regulowane (stalowe chromowane) z funkcją sztangi – to musimy przyznać, że są bardzo dobre. Posiadają tylko drobne wcześniej opisane niedociągnięcia. Mimo wszystko, jest to zestaw więcej nie zdecydowanie warty polecenia. Bez znaczenia czy będzie to produkt firmy PTC Sport lub dowolnej innej. Wszystkie stalowe zachowują się tak samo. Mogą mieć tylko drobne różnice w konstrukcji.

Jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem hantli, to zdecydowanie lepiej kupić stalowe niż te bitumiczne. Na zestawach stalowych aż chce się ćwiczyć. Są małe i ciężkie, a przez to bardzo poręczne i niemal niezniszczalne. To niemal zupełne przeciwieństwo tańszych bitumicznych. Zdecydowanie polecamy hantle stalowe z funkcją regulacji obciążenia oraz możliwością robienia z nich sztangi. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz podzielenia się własną opinią.

4 komentarze

 1. PawcioS pisze:

  Na taki materiał czekałem. Właśnie samemu się zastanawiałem czy kupić stalowe czy te tańsze. Rozwialiście moje wątpliwości. Wezmę trochę dołożę i kupię raz a dobrze. Też mi to się sumuje, że te plastikowe mogą mieć problemy. Dobrze, że omówiliście dlaczego warto kupić stalowe przy okazji. Kupię trochę inne – mi wystarczą 10×2 oraz czarne aby były krążki.

 2. Sawicki Maciek pisze:

  Hantle metalowe to już jest coś konkretnego. Samemu mam dwa ciężarki stalowe ale bez regulacji tylko każdy po 5 kg. Oraz te bitumiczne. Musze zmienić je także na stalowe regulowane. To jest niebo a ziemia w ćwiczeniach. Ten mój stalowy jest ponad dwa razy mniejszy niż ten z bitumicznym wkładem. No i krótsze gryfy a i tak z zapasem to też dla mnie dość ważny temat.

 3. Simon-V pisze:

  Hantle stalowe wyglądają bardzo elegancko. Też takie chcę i chyba sobie coś takiego sprawię. Lepsze to niż te plastiki. Choć akurat te na betonie okrągłe nie są brzydkie ale za duże. Salowe bardzo mi się podobają takie chromowane.

 4. OgniSe pisze:

  Super zestaw. Kupiłem go kilka dni temu i już jestem bardziej niż zadowolony. Wszystko ładnie pasuje, super się na nich ćwiczy. Zero problemu z zestawem. Na pewno był to dobry wybór. Także miałem wcześniej te w obudowie plastikowej i to była męka. Tutaj działa jak należy i widać jest jakość w produkcie. Jestem ogólnie z nich bardzo zadowolony i także raczej ich już nigdy nie wymienię na inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *