Inteligentne gniazdko sterowane przez WiFi Blow – Opinia i Test

Gniazdko WiFi Blow inteligentneInteligentne gniazda sterowane za pomoc WiFi – to jeden z elementów wyposażania inteligentnego domu. Testowaliśmy tym razem inteligentne gniazdko firmy Blow. Warto jednak nadmienić, że wszystkie gniazda tego typu bez znacznie na firmę oraz ich wygląd działają praktycznie tak samo.

Gniazdko Blow jest sterowane za pomocą WiFi. Można je obsługiwać z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Posiada dość rozbudowane możliwości działania oraz całkiem sporo przydatnych funkcji metrycznych. Takie rzeczy oczywiście posiadają prawie wszystkie gniazda „inteligentne” dowolnej firmy.

Inteligentne gniazdko Blow można kupić w dwóch rodzajach. Do wyboru z pojedynczym gniazdkiem lub z podwójnym. Samemu do testów kupiliśmy z podwójnym. Każdym z dwóch gniazdek można sterować osobno, posiadają osobne włączniki z boków urządzenia.

Na bardzo dużą uwagę zasługuje sposób orientacji wtyczki gniazdka Blow. W większości gniazdek podwójnych jest orientacja urządzenia pionowa – w Blow jest pozioma. Jest to bardzo duża zaleta, jeśli podpinamy urządzenie do gniazdka w ścianie. Wtedy nie zajmuje (nie zasłania) dodatkowego gniazdka swoją bryłą. Orientacja pozioma, którą ma Blow jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Wszystkie gniazdka inteligentne są obsługiwane przez aplikacje na urządzenie mobilne (smartfona czy przykładowo tablet). Można wykorzystać do obsługi Blow „Tuya Smart” lub „Smart Life”. W każdej aplikacji obsługa i działanie urządzenia jest jednakowe. Samemu wybraliśmy Smart Life.

W aplikacjach do inteligentnych gniazdek można korzystać z ich zdalnego sterowania, programatorów czasów uruchamiania i wyłączania automatycznego gniazdek, stopera i czasomierze pracy gniazdek, a także funkcji analitycznych. Można w nich ustawiać także osobne schematy działania na każdy dzień. Można również ustawić schematy działania na bazie obecności w pomieszczeniu lub domu – a raczej obecności telefonu z nimi sparowanego.

Funkcje analityczne pokazują zużycie Watów – dzienne, miesięczne i roczne oraz całkowite. Funkcje aktualnego pobierania Watów przez urządzenia podpięte do gniazdka. Napięcie Volty w gniazdu, natężenia w postaci miliamperów.

Można także zaprogramować w aplikacji cenę prądu, aby gniazdko liczyło teoretyczne koszty. Jednakże dane są tylko w walutach takich jak przykładowo Euro czy Dolar, a nie ma dostępnych złotówek. Warto też wspomnieć, że aplikacje do tego urządzenia są przetłumaczone tylko w niecałej połowie – większość napisów i komunikatów jest po angielsku.

Watomierz – czyli licznik zużycia energii, w urządzeniach tego typu jest dość orientacyjny. Jest to bardzo przydatna wiedza analityczna, ale niestety nigdy nie jest dokładny. Inteligentne gniazdka sterowane przez WiFi pokazują zużycie Wat – tylko orientacyjnie. Nigdy nie wykrywają zużycia prądu pobieranego przez siebie, oraz małego przepływu – z reguły poniżej 1 W. To nie są dokładne Watomierze, tylko pokazujące dane „z grubsza” w przybliżeniu.

Inteligentne gniazdka mogą być także obsługiwane przez asystenty głosowe – choć jest to znaczna nadinterpretacja. Z tego powodu, że mogą być obsługiwane przez telefon, który ma wbudowane sterownie głosowe w aplikację. Natomiast do samego gniazdka nie da się mówić i wydawać mu poleceń głosowych.

Gniazdko Blow posiada otwory na wtyczki Schuko (typu F) nazywane też niemieckimi. Czyli trochę inne rozwiązanie uziemienia. W zasadzie jest to lepsze rozwiązanie, niż gruby bolec mający wchodzić we wtyczki dobrze znany od lat w Polsce. Lepsze gdyż nie blokuje to wtyczek bez takiego bolca.

Każdym z gniazdek można sterować osobno, zarówno przez telefon jak i ręcznie. Każde gniazdko może mieć osobny harmonogram pracy. Jednak statystyki pracy i ich dane pobierane są z dwóch gniazdek zbiorczo, a nie do każdego osobno.

Parowanie urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy połączyć się na telefonie z własną siecią WiFi domowego. Oraz mieć na wszelki wypadek włączone bluetooth i lokalizację. To jest niezbędne tylko na czas parowania urządzenia w aplikacji (do ich obsługi na telefonie). Aplikacja sama wykryje urządzenie gniazdko wifi i je doda do obsługi na telefonie w tej aplikacji.

W przypadku braku działania sieci wifi po sparowaniu gniazdka – można nadal obsługiwać inteligentne gniazdko sterowne przez WiFi. Można to robić ręcznie klawiszami, lub telefonem po włączeniu bluetooth i transmisji danych.

Parametry techniczne inteligentnego gniazdka Blow – sterowanego przez WiFi:

  • Napięcie wejścia: 230V AC / 50Hz.
  • Maksymalne obciążenie wyjściowe: 16A, Max 3600W.
  • Standard Wi-Fi: 802.11 b.g/n | Częstotliwość Wi-Fi: 2,4 GHz.
  • Aplikacja do obsługi: na Android i iOS | Aplikacje to Tuya Smart i Smart Life.
  • Pobór prądu przy gniazdu podwójnym: przy wyłączonym urządzeniu: 0,4W i przy włączonym urządzeniu: 0,7W.
  • Wymiary gniazdka podwójnego: 108 x 52 x 84mm. W przypadku pojedynczego najdłuższy bok jest mniejszy niemal o połowę.

Gniazdko Blow posiada zaślepki bezpieczeństwa otworów. Niestety czasami trudno jest wpiąć przez nie wtyczkę. Jednak jego największą wadą jest to, że nie da się wyłączyć w nim ledów, oznajmujących tryb pracy. Każdy z dwóch klawiszy świeci przez cały czas. Na czerwono gdy gniazdko pracuje, oraz na niebiesko gdy jest w trybie uśpienia. W nocy jest to mocna poświata niebieska od gniazdka. Niestety prawie wszystkie inteligentne gniazdka mają tak samo – brak możliwości wyłączenia światła trybu pracy

Blow niestety jest także dużą kwadratową lub prostokątną bryłą. W przypadku gniazdek podwójnych zawsze będzie to podobna budowa. Natomiast w przypadku wyboru gniazdek pojedynczych, warto wybrać te o bardziej zaokrąglonej budowie – które zajmują mniej miejsca.

Inteligentne gniazdka sterowane za pomocą WiFi to bardzo fajne urządzenia. Mają niestety także swoje niedociągnięcia. Mimo wszystko czasami warto coś takiego posiadać. Jest to już pełna automatyzacja działania, jak i możliwość zdalnego sterowania gniazdkami. Jednakże wbudowane w nie watomierze, można tylko traktować jako orientacyjne. Dodatkowo ich aplikacje często są słabo przetłumaczone. Mimo wszystko, samemu jesteśmy z nich zadowoleni.

Czy warto kupić inteligentne gniazdko – zdecydowanie jest to przydatne urządzenie. Pomimo ich kilku słanych punktów, jesteśmy z nich zadowoleni. Na pewno warto wypróbować je także u siebie. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

2 komentarze

  1. Krizan pisze:

    Te inteligentne gniazdka są bardzo fajne. Super, już nie musze z rana włączać wszystkiego w domu bo włącza się samo. Na noc także samo się wyłącza. To bardzo fajnie ułatwia życie. Także widzę zużycie prądu (no może i teoretyczne). Automatyzacja tego Blow gniazdka inteligentnego bardzo mi się podoba. Naprawdę przydatne rozwiązanie i polecam coś takiego każdemu. Szkoda tylko, że to wszystko produkują w chinach a nie Polsce.

  2. Swoje gniazdko wpiąłem do kontaktu bezpośrednio i do niego dopiero listwę. Także jestem bardziej zadowolony niż mogłem się spodziewać. Ma to też dodatkową zaletę, w nocy samo się wyłącza – i zmusza mnie do odejścia z komputera. Można powiedzieć, że w pewnym sensie może pomóc to budować zdrowsze nawyki. Teraz nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Także mam Blow ale i Smar-a. Obydwa działają tak samo, nawet te same aplikacje je obsługują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *