Inteligentny dom — czym tak naprawdę jest i czy się opłaca?
Od kilku już lat rozwiązania związane z inteligentnym domem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że w znaczący sposób podnoszą one komfort życia. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, czym dokładnie jest inteligentny dom, jakie korzyści się z nim wiążą oraz czy jest to rozwiązanie rzeczywiście opłacalne.
Czym jest inteligentny dom?
W obecnych czasach każdy stara się podnieść swój komfort życia. Dotyczy to m.in. warunków, w jakich się mieszka. Dlatego wiele osób szuka rozwiązań, które mogą w skuteczny sposób wprowadzić wiele ulepszeń i udogodnień do domu. Takie właśnie rozwiązania gwarantuje inteligentny dom. Przede wszystkim daje to bowiem możliwość pełnej kontroli nad wieloma urządzeniami i instalacjami w domu. Co ważne, wszystkie urządzenia kontrolować można zdalnie.
Wspomnieć można tu choćby o możliwości automatycznego sterowania roletami, oświetleniem, monitoringiem, alarmem, czy nawet bramą wjazdową. Nie są to oczywiście wszystkie możliwości inteligentnego domu. Rozwiązanie to wiąże się z dużą oszczędnością energii oraz znaczącym podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w domu. Inteligentny dom to pełna kontrola nad zużyciem prądu i wody. Nie bez znaczenia jest tu także to, że cały system można dokładnie dopasować pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Co składa się na inteligentny dom?
Podstawowym zadaniem systemu inteligentnego domu jest ułatwienie domownikom codziennego funkcjonowania. Chodzi tu przede wszystkim o łatwiejsze prowadzenie domu, większy komfort życia i wyższy poziom bezpieczeństwa. Co ważne, dostępne dziś na rynku systemy inteligentnego domu oferowane są w formie modułowej. Dzięki temu każdy właściciel domu może dopasować możliwości i funkcje takiego systemu pod kątem własnych potrzeb.
Odpowiadając na pytanie, co wchodzi w skład inteligentnego domu, wskazać można tu na pewno na funkcję pozwalającą na zdalne kontrolowanie oświetlenia. System umożliwia wygodne włączanie i wyłączanie świateł, ustalanie konkretnych godzin, w których światła mają być włączone. Dodatkowo inteligentny dom daje możliwość montażu czujników ruchu. Dzięki temu światło w pomieszczeniach będzie się automatycznie włączać po wykryciu ruchu i wyłączać, kiedy ruch ten przestanie być przez czujnik wykrywany.
Takie rozwiązanie pozwala niemało zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Warto tu dodać, że system pozwala także zarządzać zużyciem wody. Mowa tu choćby o funkcji umożliwiającej ustalenie harmonogramu, wedle którego w sposób automatyczny będą włączać się zraszacze w ogrodzie. Istotna jest także kwestia bezpieczeństwa. Inteligentny dom umożliwia zdalną kontrolę monitoringu i alarmu.
Czy inteligentny dom się opłaca?
To, ile kosztuje system inteligentnego domu, uzależnione jest od różnych czynników. Jak wspomniano, jest to system oferowany modułowo. Oznacza to, że jego cena uzależniona jest głównie od tego, ile i jakie moduły się wybierze. Jego koszt może zatem wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak.
Po pierwsze, takie rozwiązanie ogromnie zwiększa komfort życia. Po drugie, inteligentny dom to możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną i wodę. Oznacza to zatem, że jest to inwestycja, która się zwraca.