Jak bezpiecznie obchodzić się z petardami i fajerwerkami

FajerwerkiFajerwerki służą nam nie tylko do zabawy noworocznej ale także i w innych imprezach okolicznościowych. Bez wątpienia najwięcej petard kupuje się i zużywa na Sylwestra, następnie śluby i imprezy miejskie oraz inne imprezy prywatne.

To jak obsługiwać petardy i fajerwerki nie jest rzeczą trudną ale wiele osób zapomina o pewnych zasadach. To czy będziemy cały czas zdawali sobie sprawę jak obchodzić się z takim sprzętem może zadecydować o naszym zdrowiu a nawet życiu.

Jak się obchodzić z petardami i fajerwerkami – na wstępie warto oddzielić te dwie grupy sztucznych ogni od siebie. Fajerwerkiem nazywamy wszystko to co się wznosi do góry a petardą to co wybucha naziemne. Zarówno z fajerwerkami jak i petardami należy być bardzo ostrożnym, szczególnie mowa o tych o dużej sile. To jak się zachować przy fajerwerkach i petardach jest bardzo podobne.

Jak się zachować z fajerwerkami – fajerwerki zazwyczaj mają lont. Lont jest na pewno na tyle długi aby zapewnić nam dostateczne oddalenie się od fajerwerku. Lonty podpala się zapalniczką lub zapałką  na końcówce. Następnie należy oddalić się na bezpieczną odległość od fajerwerku.

W przypadku dużych fajerwerków jest to około 5 metrów. Na taką odległość mogę odlatywać elementy fajerwerku. W przypadku gdy zauważymy że fajerwerk zachowuje się nietypowo należy jak najszybciej oddalić się na większy dystans. Fajerwerki zawsze ustawiamy pionowo ku górze.

Najlepiej ustawiać ich kijki w butelkach lub innych elementach o podłużnym kształcie. Ważne jest to aby miały one luz i łato wyrwały się pionowo ku górze. Nigdy nie ustawiamy fajerwerków pod kontem mniejszym i większym niż 90 stopni między nimi a ziemią.

Jak się zachować z petardami – petardy są niebezpieczniejsze niż fajerwerki. To one potrafią wystrzelić natychmiast przy zapłonie. Wszystko powinno przebiegać według schematu, odpalenie petardy o draskę lub lont, następnie odrzucenie jej na bezpieczną odległość i najlepiej cofnięcie się jeszcze o kilka kroków.

Istotne jest to aby nie odpalać petard w rękawiczkach, nasze dłonie powinny być w pełni sprawne w wyrzucie petardy. Nigdy nie należy czekać aż petarda zacznie dymić, po odpaleniu trzeba ją wyrzucić natychmiast daleko od nas, w miejsce gdzie nie ma innych osób.

Petardy z uszkodzonym zapłonem lub widocznie za krótkim lontem należy wyrzucić lub przełamać i podpalić sam proch będący jako mały wulkan. To zabezpieczy przed znalezieniem niesprawnej petardy przez innych i jej wykorzystaniem.

Pamiętajmy petardy i fajerwerki jest to zabawa ale może się ona skończyć tragicznie o czym słychać co roku. Jeśli będziemy postępowali logicznie i według powyższych zasad na pewno nic złego się nie stanie, a sami będziecie bawili się świetnie. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *