Jak chronić nogawki od zabrudzenia przez rower

Nogawki na rowerzeWiele osób się zastanawia jak ochronić nogawki przed wybrudzeniem od napędu roweru. Praktycznie każdy rowerzysta, który nie ma osłony na łańcuch zawsze posiada ubrudzone długie nogawki od spodni. Tutaj chodzi o nogawkę od prawej nogi.

Przeciwdziałać temu można na różne sposoby. Rower brudzący nogawki oznacza że jest nasmarowany na napędzie, czyli że o niego dbamy – ale nie traktujmy brudnych nogawek jako odznaczenie zadbania roweru.

Sposobem wydaje się założenie osłony na łańcuch – jest to praktycznie nie do wykonania w rowerach górskich a sam tego wygląd by był mało atrakcyjny. Takie rozwiązania można mieć w trekingach, składakach czy rowerach miejskich. Inny sposób to proste podwinięcie nogawek, czy tylko tej nogawki od korby, aby była powyżej linii łańcucha.

Innym pobieżnym sposobem jest jeżdżenia latem i jesienią w krótszych spodniach – jest to oczywiste, że nie będą wtedy nogawki się brudziły. Jeszcze inny sposób to klamerka.

To znaczy że klamerkę do prania używamy do ścieśniania nogawki, tak aby podczas obrotu korbą nie wpadała na łańcuch czy zębatkę. Zapinamy klamerkę tak, aby było ciasno na obwodzie nogi. Jeszcze lepszy sposób to założenie na nogę gumki np. recepturki pod kolor spodni ścieśniających nogawkę.

Ten ostatni sposób jest najmniej widoczny i wydaje się najlepszy na cały rok w przypadku długich spodni. Można także kupić opaskę uciskową dla rowerzystów na nogawkę która chroni przed wpadaniem jej na łańcuch roweru.

Teraz kilka słów o praniu takich nogawek. Pralka raczej nie wypierze dobrze takich posmarowań. Zawsze po praniu zostają ślady odrobinę jaśniejsze ale nie schodzące. Około 4 prania zapewniają pozbycie się plam po smarze – ale jak tu prać nie korzystać z spodni na rowerze.

Prać takie nogawki można w miarę prosto ale trzeba to robić ręcznie. Tutaj nie stosujemy mydła czy czegoś takiego lecz dobry płyn do prania.

Trzemy plamę szczotką np. do rąk. Plamę trzeć z pianą aż woda i piana nie będzie miała brudnego koloru. Praktycznie rzecz biorąc jeśli spodnie są tylko na rower to można je wrzucić do pralki i wyprać – plama już nie jest brudząca więc są czyste teoretycznie i dalej można w nich jeździć. Do prania nie stosujcie wybielaczy. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.