Jak chronić owoce przed szpakami

Owoce i szpakiSzpaki są to ptaki żywiące się owocami, dla plantatorów i działkowiczów to istne utrapienie.

Ich szczególnym przysmakiem są owoc z hodowlanych drzew owocowych. Szczególnie są to szkodniki dla naszych drzewek na działkach lub plantacjach.

Jak ochraniać owoce przed szpakami – zaczynamy od tego że szpaki to zwierzęta działająca na podobnych zasadach co szarańcza, mimo tego nie wolno tym zwierzęta robić krzywdy. Jest wiele sposobów bardzo skutecznych a nie agresywnych, by zabezpieczyć owoce przed szpakami.

Szpaki jak i wszystkie inne zwierzęta reagują na hałas. Można więc je skutecznie wystraszyć hałasując. Wiele osób stosuje zawieszki na drzewach w formie radia. Niestety prawda jest taka że szpaki szybko się przyzwyczajają do danego dźwięku i hałasu przez co z czasem się go boją coraz mniej. Można używać petard ale to także odstraszenie na krótką metę.

Na kilkanaście dni odstraszania szpaków wystarczy przywiązać do czubka drzewa kawałki foli. Taka folia poruszająca się na wietrze skutecznie straszy te szkodniki. Niestety także ten sposób ma swoje granice – zanim szpaki się nie przyzwyczają do czegoś powiewającego na drzewach.

Najlepszym sposobem działającym absolutnie zawsze i dającym najlepsze efekty są osłony. Osłony te to zwykłe firanki nałożone na drzewa lub specjalne siatki przeciw szkapą.

Nakłada się je na całą koronę drzewa a następnie związuje końce od spodu aby szpaki nie wlatywały pod siatkę.  Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie a co najważniejsze ta sama siatka klub firanka wystarcza na wiele lat.

Firanki można kupić za bardzo małe grosze choćby w lumpeksie, specjalne siatki przeciw szpakom także dostępne są w skalpach ogrodniczych.  Jest to tanie zabezpieczenie a bardzo przydatne, warto także sprawdzić ceny siatek w Internecie – pewnie metraż będzie znacznie tańszy niż w zwykłych sklepach. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *