Jak chronić się przed ugryzieniem i ukąszeniem owadów

Owadów gryzienieW okresach ciepłych owady stają się  dużym utrapieniem. Prawda jest taka że owadów  kąsających i klujących jest bardzo duża ilość gatunków.

Owady to jednym słowem największa grupa życia na kuli ziemskiej. Same owady przeszkadzają nam głównie z powodu pogryzień, więc tutaj informacja jak się przed tym chronić.

Każdy owad jaki może być dla nas zagrożeniem jest już z założenia półpasożytem lub pasożytem. Muszą się one żywić kimś a dokładnie żywią się naszą krwią.

Powstawać może pytanie skąd wiedzą jak i gdzie nas ugryźć oraz dlaczego własnie nas. Na pewno wiele osób miało takie doświadczenia że ktoś w grupie został pogryziony a ktoś wcale, jeden miał obrzęki a ktoś ich nie posiadał. Komary, meszki, kleszcze, muchy końskie (gzy) i inne z tej grupy pasożyty reagują na jednych ludzi mocniej a na innych słabiej. Przede wszystkim przyciąga te owady zapach potu oraz rozgrzane ciało.

Dokładnie wygląda to tak, że pot na rozgrzanym ciele wydaje pewien zapach który jest wabikiem zdobyczy dla owada. Samo rozgrzane ciało jest tym co doskonale widzi owad jako czerwone krwiste pole. Owad nie musi widzieć gołej skóry – przecież od naszego ciała mają taką samą temperaturę noszone ubrania a owady widzą termiczne. Zacznijmy od czynności zapobiegawczych od ugryzień.

Jak chronić się przed ugryzieniami i ukąszeniami owadów – Na początek dobrze jest zneutralizować przyjemny zapach wydzielany przez nas dla owadów. Nie jest to zapach zazwyczaj wyczuwalny dla człowieka. Aby owady nas omijały musimy przybrać wydzielany zapach dla nich nieprzyjemny a zapach ten pochodzi zawsze od Witaminy B. Witaminę B można kupić w każdej aptece.

Chodzi tutaj głównie o witaminy z B Komplet (czyli wszystkie z grupy B). Witamina ta gdy bierzemy ją codziennie wydziela zapach przez naszą skórę, zapach nie jest wyczuwalny dla człowieka ale jest nieprzyjemny dla owadów.

Witaminę ta należy zacząć przyjmować w jednej tabletce już dzień przed ewentualnym spotkaniem z owadami i  koniecznie w dzień spotkania. Można ją przyjmować codziennie gdyż jak sama nazwa wskazuje to nic szkodliwego. Wszystkie preparaty oparte na spraju po prostu mają rozpylany zapach tej witaminy jak i inne związki.

W przypadku gdy gdy nie mamy witamin B pod ręką można próbować chronić się inaczej. Chrzan a dokładniej dziki chrzan działa podobnie jak wspomniana witamina. Dzikim korzeniem chrzanu należy natrzeć ręce i inne otwarte miejsca. Chrzan ten wygląda jak pietruszka i rośnie na skraju łąk czy w rzadkich mokrych lasach. Dla człowieka wydaje on słaby zapach nie przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu.

Spraje  odstraszające owady – są to najbardziej typowe środki odstraszające, zarówno niezdrowe dla nas jak i nieprzyjemne dla owadów. Opierają się one na zasadzie nieprzyjemnego zapachu dla owadów.

Gdy już zostajemy ugryzieni – należy zastosować i wypić wapno w tabletkach musujących. Pomaga szybko zdejmować opuchliznę.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. BrodekA pisze:

    Też taką ciekawostką jest fakt, ze jednych one gryzą a innych znacznie mniej lub wcale. Zapach człowieka ma kolosalne znaczenie na podatność Im bardziej słodki lub z wonią potną tym większe ryzyko ukąszeń przez owady pijące krew. Im bardziej znowu nasze wydzieliny mają ciągnięcie ku przemianie materii z witaminą B tym mniejsza jest ta podatność byciem pokarmem dla tych latających pasożytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: