Jak czyścić dywan i prać wykładzinę

Okładzina czyszczenieCzyszczenie dywanów nie jest trudne, jeśli się wie jak to wykonywać. Dywan z czasem zaczyna się brudzić i zbijać, po każdym czyszczeniu odzyskuje on zarówno sprężystość jak i wygląda znacznie lepiej, przez nabranie bardziej żywych kolorów.

Jak czyścić dywan – prawnie i czyszczenie wykładzin jest proste ale wymaga trochę pracy. Do czyszczenia dywanu wystarczy dobra szczotka o średniej twardości włosia lub dla delikatnych dywanów o miękkim włosiu oraz płyn do prania dywanów. Płyn powinien być zarówno czyszczący jak i spulchniający strukturę.

Dywany mają to do siebie, że nieczyszczone stają się bardziej płaskie, twardsze i o przygaszonych kolorach. Po wyczyszczeniu dywanu zyska nowy blask i stanie się znacznie przyjemniejszy w dotyku. Do czyszczenia potrzeba nam jeszcze wiadra z wodą w którym rozrobimy płyn do czyszczenia dywanów.

Do czyszczenia wykładziny przystępujemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy że nabierzemy płynu na szczotkę i zaczniemy go wcierać w dywan. Szczotka dokładnie penetruje miejsce między włosiem dywanu. Na pewno jeśli dywan nie był czyszczony dłuższy czas, piana jaka powstanie podczas tych czynności będzie miała brudny kolor.

Przeczytaj także:

Czyszczenie wykonuje się do czasu aż piana zacznie być czysta – do tego najlepiej sprawdzają się płyny dające białą pianę – wtedy najlepiej widać postępy w czyszczeniu. Dywan czyści się całościowo. Nadmiar piany można zdejmować szczotką, gdy zacznie być on już czysty wystarczy dywan przetrzeć wilgotną ścierką aby pozbyć się piany.

Niektóre płyny do czyszczenia dywanów mają strukturę która nie wymaga spłukania – ale mimo wszystko warto to zrobić. Po wypraniu dywanu warto go wysuszyć, podczas tego gdy jest on wilgotny nie wolno po nim chodzić. Dywan do suszenia po czyszczeniu można wywiesić na dworze by wysechł – to najszybszy i najbardziej polecany sposób. Jeśli nie ma się gdzie powiesić dywanu do schnięcia można wysuszyć go w domu.

Wystarczy dywan rozłożyć jak najbliżej otwartego okna lub balkonu. Im grubszy dywan tym dłużej schnie. O tym jakie środki do czyszczenia dywanów warto wybrać oraz jak jeszcze można czyścić dywan warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: