Jak czyścić i trzepać dywany

Trzepanie dywanuTrzepanie dywanów jest czynnością bardzo potrzebną, dzięki samemu trzepaniu dywan staje się odnowiony i bardziej schludnie wygląda. Jest to czynność do której potrzebujemy zarówno trzepaczki jak i trzepaka, na którym powiesimy dywan.

Jak trzepać dywany – dywany trzepie się bardzo prosto, należy przewiesić go przez trzepak stroną przednią na zewnątrz i zacząć uderzać trzepaczką do dywanów. Trzepie się dywany zawsze od góry, tak aby cały kurz usuwać warstwowo i nie powtarzać tych samych miejsc kilkakrotnie. Dywan jest na tyle mocny że uderza się go na płasko trzepaczką z całych sił.

Po co to robić – po to aby oczyścić je z nabitego kurzu i brudów oraz aby przywrócić jego powierzchni zewnętrznej puszystość i sprężystości. Jest to czynność którą wykonuje się rzadko, zazwyczaj na święta. Sama taka praca zapewnia to, że dywan jest znacznie przyjemniejszy w dotyku i lepiej się prezentuje niż stary zleżały i udeptany chodnik.

Jak często trzepać dywany – trzepie się je wtedy gdy ich włosie jest zbite i zakurzone. Najbardziej popularny schemat to raz na rok przed świętami, ale można to wykonywać częściej, a im częściej tym teoretycznie lepiej. Pamiętajmy jednak, dywany trzepie się na dworze a nigdy w domu z powodu znacznego kurzenia podczas uderzeń trzepaczką.

Do prawidłowego wykonania niezbędny jest trzepak, w dzisiejszych czasach jest ich coraz mniej przez co mogą być problemy z wykonaniem zadania. Można także wieszać dywan na sznurku który będzie działał jak sam trzepak. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *