Jak dbać o rakietkę do tenisa stołowego

Czyszczenie okładziny tenisRakieta nawet wtedy gdy o nią dbamy traci swoje parametry z biegiem czasu dy jest używana. Szczególnie tutaj chodzi o parametr – rotację. Nie jest to zniszczenie rakietki lecz coś co łatwo naprawić.

Aby rakietka była sprawna dłużej trzeba o nią dbać, najlepiej przewozić ją specjalnym pokrowcu dociętym do jej kształtu. Pokrowce te są zmiękczane aby chronić rakietkę przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wycieraniem okładzin rakietki. Rakietkę można także przewozić w foliowym woreczku czyli owiniętą w jednorazówce – i dziki temu także nie wycierają się jej okładziny.

Najgorsze jest przewożenie ich luzem w miejscach gdzie może swobodnie latać – takie tarcie bardzo szybko niszczy jej nawierzchnię. Na początku było wspomniane że szczególnie słabnie jej rotacja. Dopóki okładziny nie są jeszcze łyse czyli śliskie, można je doprowadzać do porządku.

Zazwyczaj zmniejszenie rotacji jest spowodowane osiadłym kurzem na rakietce. Grając w dowolnym miejscu piłka się brudzi i przenosi to wszystko na okładziny rakietki, dlatego ma ona mniejsze osiągi. Istnieją specjalne środki do czyszczenia okładzin rakietki aby pozostawały sprawne dłużej. Można także użyć płynu do naczyń.

Z czasem rakietka będzie miała już okładziny łyse ale i na to istnieją sposoby. Mianowicie można zetrzeć wierzchnią warstwę okładziny bardzo drobnym papierem ściernym (papierem wodnym) to nada rakietce ponownie większa rotację przez odsłonięcie świeżej warstwy ogumienia.

Jeśli deska rakietki jest uszkodzona, warto ją wymienić. Odnawianie rakietki do tenisa stołowego można wykonywać kilka razy, z czasem i tak czeka konieczność wymiany na nową. Warto kupować rakietki lepszych firm, a najlepiej samemu składać je z komponentów aby dobrać rakietkę do swojego stylu gry.

Rakietka czasami niszczy się na kantach i rękojeści – wiadomo używając jej są obicia i wytarcia. Tutaj możemy zareagować co do drewna pomalowaniem go lakierem – nawet tym bezbarwnym do paznokci. Same gumy raczej nie powinny nam się odklejać ale jeśli tak, to należy je przykleić klejem do rzeczy elastycznych – najlepiej specjalnym klejem do klejenia okładzin w rakietkach.

Samej rakietki nie trzymajmy w wilgotnych miejscach gdyż jej sklejka może puchnąć, podobnie nie narażajmy jej na działanie wody i bardzo ważne promieni słonecznych. Słońce bardzo szybko niszczy okładziny doprowadzając je do kruszenia i zmian strukturalnych, dlatego należy unikać wystawiania rakietek na pełne słońce w długim okresie czasu. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *