Jak dbać i pielęgnować kwiaty w domu

Kwiaty domoweKwiaty jakie posiadamy w domach i na dworze potrzebują tak jak człowiek picia i odżywki czyli składników mineralnych. W zależności od tego jak duże są nasze rośliny potrzebują one różne dawki wody.

Także system ukorzenienia musi mieć swobodę a nie być ściśnięty w doniczkach. Bardzo istotną sprawą jest także naświetlenie kwiatu – jedne lubią stać w pełnym słońcu a inne w cieniu.

Jak podlewać kwiaty – każdy kwiat potrzebuje określonej dawki wody aby normalnie się rozwijał. Ile mamy dawać mu wody zależy od wielkości kwiatu Można jednak przyjąć zasadę że naszą roślinę podlewamy 2 razy w tygodniu w następujący sposób. Wodę wlewamy do jego daczniki aż zacznie ona wypełniać podstawek rośliny – czyli cała ziemia w doniczce zostanie nawodniona.

Z doniczki nie usuwamy wody on sam se ją będzie dozował. Gdy pada deszcz na dworze, dobrze jest dać kwiatu odrobinę wody i spryskać jego liście wodą. Niby nasza domowa roślina jest podlewana ale takie coś dobrze na nią wpływa – każda roślina czuje wahania ciśnienia oraz temperatury, jej chłonność się zwiększa podczas pogody deszczowej.

Woda jaką podlewamy kwiaty musi być ustana co najmniej 2 dni lub po prostu zmiękczona przez kawałek drewna znajdujący się w zbiorniku z wodą co najmniej jeden dzień. O sposobach zmiękczania wody napisałem w innym artykule.

Jaka doniczka do kwiatka – tutaj zasada jest prosta im większy kwiat tym większy korzeń. Kwiaty gdy widzimy że ich korzenie zajmują już za dużo miejsca w doniczce przesadzamy do większej.

Przesadzając zawsze wykorzystujemy ziemię z poprzedniej daczniki i dodajemy nowej ziemi torfowej o odczycie najlepiej obojętnego ph. Każda doniczka musi mieć na spodzie dziurki do odprowadzania nadmiaru wody z ziemi oraz do przepuszczania tlenu. Dacznika i jej wykonanie oraz materiał nie ma znaczenia.

Naświetlenie kwiatu – niektóre kwiaty lubią być w ciągłym słońcu a inne bardziej schowane w cieniu. Tutaj powinniśmy wiedzieć co lubi nasz kwiat. Gdy ustawimy roślinę lubiącą zaciemnienia na parapecie okaże się że zacznie schnąć od liści, gdy na odwrót to pewnie zacznie gnić od liści lub po prostu je zrzucać.

Gdy nie wiemy co lubi nasz kwiat należy ustawić go na kwietniku w pobliżu okna aby dostał on wszystkiego po połowie.

Nawozy – ogólnie rośliny domowe nie bardzo potrzebują dostawania nawozów gdyż nie są to drzewa owocowe. Można jednak dawać im pałeczki zapobiegające rozwojowi robaczków w ziemi niszczących korzenie oraz drobne ilości nawozów mineralnych. Podlewanie z nawozem nie może być stałe.

Podlać nawozem można roślinę raz na rok ale i to roztwór musi być słaby aby nasz kwiat się nie zmarnował przez skutek zbyt mocnego przeżywiczenia ziemi. Gdy kwiat rośnie za szybko wykorzystuje on swoją energię życiową na szybki wzrost przez co gdy osiągnie dość pokaźne nienaturalne wymiary po prostu zacznie schnąc. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *