Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Aparat na zębyNa leczenie ortodontyczne decydują się nie tylko dzieci, ale również coraz większa liczba osób dorosłych. Problemy z uzębieniem można w końcu rozwiązywać w każdym wieku.

Sam proces jest niestety dosyć długi i wymaga nie tylko regularnych wizyt u specjalisty, ale jednocześnie pamiętania o odpowiedniej higienie. Aparat ortodontyczny oraz zęby muszą być regularnie czyszczone. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak wygląda higiena jamy ustnej?
Osoby, które noszą aparat zdejmowany mogą liczyć na znaczne ułatwienie całej sprawy. W tym przypadku należy po prostu myć zęby 2 razy dziennie, a dodatkowo stosować płukanki i nici dentystyczne.

Po wyjęciu aparatu konieczne jest jego umycie pod bieżącą wodą, jednocześnie wykorzystując pastę do zębów oraz szczoteczkę. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się osadu, który pojawił się na aparacie w trakcie noszenia. Niezbędne jest też osuszenie. Akcesorium musi być przechowywane w pojemniku, który pozwala na dobry przepływ powietrza.

Znacznie bardziej wymagający jest stały aparat ortodontyczny. Ze względu na obecność zamków, które są przymocowane do zębów, w ich okolicy może gromadzić się płytka nazębna. Z tego względu, należy poświęcić więcej czasu na higienę.

Stały aparat – jak należy dbać o zęby?
Po pierwsze konieczne jest zaopatrzenie się w specjalną szczoteczkę, która posiada odpowiednio zmodyfikowane włosie. Na brzegach głowicy jest ona dłuższe, z kolei krótsze przebiega osiowo. W efekcie, pierwsza część odpowiada za oczyszczanie szkliwa, zaś druga za czyszczenie aparatu.

Przestrzenie zębowe należy czyścić za pomocą nitki dentystycznej składającej się z trzech części. Jedna z nich umożliwia usunięcie resztek jedzenia pod łukiem aparatu, druga czyści powierzchnię zębów i zamki, zaś ostatnia pozbywa się zabrudzeń z boku zębów. Wskazane jest ponadto codzienne używanie płukanek. Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w irygator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *