Jak długo działają płyty nośniki danych CD i DVD

Działanie nośników CDDVD czyli obecnie najbardziej popularne nośniki przechowywania danych maja określoną długość poprawnego działania. Czas jaki CD żyją i działają sprawnie jest określany przez producentów płyt zazwyczaj na dziesiątki lat – jednakże wcale tak nie jest.

Czas jaki określają producenci odnosi się do warstw płyty w stanie spoczynku – czyli tylko do płyt nie ruszanych i dobrze zakonserwowanych. Z przyczyn oczywistych czyli użytkowania płyt a choćby i samego nagrania – czas podany przez producenta skraca się o kilkadziesiąt razy.

Od czego zależy jak długo działa płyta – zależy to od kilku czynników takich jak: intensywność używania płyty, sposób przechowywania płyty, ostrożność się z jej obchodzeniem, naświetlenie czy sam rodzaj płyty.

Marka producenta płyt ma bardzo wiele do rzeczy, gdyż niektóre płyty notorycznie psują się po około roku czasu, a inne są w stanie idealnym nawet po grubych latach. Polecić można firmy Esperanza, Platinum, Sony a odradzić Blupop, Hawk, Omega itp.

Płyty w przypadku przechowywania w etui działają dużej. Gdy używamy ich rzadziej mniej rysuje się ich powierzchnia i także to wydłuża okres ich działania. Istotne jest także wyjmowanie płyt za pomocą dziurki a nie dłonią po jaj powierzchni z zapisanymi danymi.

Ile przeciętnie działa płyty – można wyciągnąć średnią, że w przypadku używania płyty raz na miesiąc jej długość życia będzie miała około 3 lat, w przypadku płyt lepszych oraz rok w niepolecanych markach.

Gdy nagrywamy płytę jako dane zapasowe czyli jej nie używamy, to w przypadku dobrych płyt będą one działały około 5 lat a w przypadku gorszych marek do 2 lat. Należy jednak pamiętać że najlepsze i najbezpieczniejsze nośniki danych to nie płyty ale obecnie Pendrive. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.