Jak dobrze centrować koło roweru

Równanie kołaDo centrowania kół nie jest nam potrzebna żadna specjalistyczna maszyna, wystarczy jeden mały kluczyk i kawałek kredy używanej w szkołach do tablic. Szprychy bo to nimi się centruje koła mają zaraz przy obręczach łebki, które można złapać kluczykiem i je obracać.

Te łebki są na gwincie dlatego obracanie zmienia napięcie szprych a tym samym i odchylenia koła. Na sam początek należy rower odwrócić do góry nogami czyli koła powinny wisieć w powietrzu. Następnie zakręcamy kołem aby stwierdzić jak mocne jest bicie koła w bok lub na jajo. Teraz przystępujemy do części właściwej.

Centrowanie koła roweru – kredę przytykamy do bocznego wspornika koła tak aby była ona nieruchoma i ciągle w tym samy miejscu. Powinna być tak przyłożona że w miejscu gdzie koło ma boczne uderzenie (skrzywienie) powinno być przez nią zaznaczone na obręczy automatycznie podczas obrotu.

Chodzi o to, że kreda zostaje dociśnięta przez nierówne obręcze tylko w miejscach skrzywienia. Gdy już zaznaczyliśmy punkt początku oraz końca gdzie zaczyna i kończy się wykrzywienie to przystępujemy do centrowania.

Kluczykiem poluźniamy szprychy ze strony z której jest wygięcie a naciągamy je tam gdzie chcemy dorównać koło. Jak widać szprychy przeplatają się na zmianę, raz jest szprycha zaczynająca się z lewej strony ośki a raz z prawej.

Gdy obręcz rowerowa ma skrzywienie do lewej to poluźniamy szprychy na tym odcinku gdzie zaznaczyliśmy bicie z strony lewej a naciągamy szprychy z strony prawej na tym samym odcinku.

Teraz sprawdzamy kręcąc kołem gdzie jest kolejna nierówność i działamy na tej samej zasadzie. Centrowanie koła w ten sposób daje około 95% jakości w równaniu, czyli prostowaniu. Cała czynność centrowania zajmuje około 10 minut. W serwisach taka usługa kosztuje i trzeba zostawić tam rower na jakiś czas – tutaj mamy to szybko i za darmo.

Centrowanie koła roweru zgiętego które tworzy kształt jajka – Na początek należy wykryć skrzywienie czyli stawiamy na przykład płaski klucz do obu widełek o 1 mm nad obręczą a następnie sprawdzamy w którym miejscu jest bicie.

Reszta ma się podobnie z tą różnicą że tutaj napinamy w miejscu skrzywienia wszystkie szprychy z obu stron na tym odcinku a popuszczamy z strony przeciwnej od tego skrzywienia.

Po za tym wszystko ma się identycznie jak w przypadku poprzednim. Pamiętajmy jednak aby sprawdzić czy aby na pewno obręcz koła jest skrzywiona a czy nie jest to tylko posiadanie krzywej ośki. Centrowanie obręczy roweru robi się na gołej obręczy bez opony aby miało lepsze efekty. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Drawek

    U siebie miałem bicie około 5 mm i bardzo to było odczuwalne podczas jazdy. Koło tak jak by pływało na boki co dodatkowo potęgowała szeroka opona. Jak wziąłem się samodzielnie za centrowanie to faktycznie wszystko teraz działa lepiej. Na początku odciągnąłem wszystkie luźne szprychy a potem wyrównywałem je po przez dokręcenie miejsc gdzie jest odchył. Teraz mam bicie max 1 mm a czas naprawy zajął mi około 20 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.