Jak dobrze czyścić rynny

Oczyszczanie rynny w domuRynny jak wszystko inne co jest narażone na czynniki atmosferyczne z czasem tracą swoje właściwości. Rynny podczas długiej eksploatacji się zapychają i stają mało drożne. Aby poprawnie działały rynny czyli obieg deszczówki lecącej na nasz dom musimy je odnowić przez oczyszczenie.

Jak czyścić rynny – czyszczenie rynien wykonuje się przy ich standardowym rozłożeniu, ewentualnie można zdemontować niektóre jej elementy o utrudnionym dostępie.

Do oczyszczenia rynien będzie nam potrzebnych kilka narzędzi. Zdecydowanie coś pomocnego przy oczyszczeniu i skrobaniu rynien poziomych otwartych, oraz coś do przepychania rynien zamkniętych pionowych lub poziomych.

Do przepychania rynien można zastosować specjalne wyciory zakończone szczotą, jest to trochę podobne do wyposażenia kominiarzy. W przypadku łatwego demontażu rynny warto je zdjąć aby łatwiej i dokładniej je oczyścić. Rynny czyścimy pod silnym strumieniem wody, może to być z myjki ciśnieniowej.

Także otwarte jej elementy można wyszorować  szczotką ryżową. Warto po dokładnym oczyszczeniu rynien nadać im koloru. Jeśli rynny były kolorowe to malujemy je specjalną farbą.

Malowanie wykonujemy z strony zewnętrznej. Pamiętajmy że rynny powinny być z tworzywa czy metalu który nie łapie korozji – dlatego nie trzeba ich malować z strony która odbiera wodę.

Malowanie rynien jest szybkie gdy się użyje pistoletu do malowania farbą. W innych wypadkach można użyć pędzla lub jeszcze lepiej spreju. Po pomalowaniu i oschnięciu rynny  montuje się ją na swoich miejscach.

Pamiętajmy jednak  że rynny i ich zanieczyszczenia pochodzą z dachu na skutek spłukiwania z niego zanieczyszczeń. Dlatego przy czyszczeniu rynien dobrze jest także przeczyścić całe odchowanie. O czyszczeniu dachówek jest już napisane w innym artykule. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Stilar Filip pisze:

    Ja mechanicznie je zawsze szczotką czy przepychaczem. Natomiast jeśli jest dość dobry dostęp można też myjką ciśnieniową to całkowitego udrożnienia i oczyszczenia z zalegających rzeczy. Czyszczenie rynien tylko sprawia kłopoty jak są długie i kręte odcinki zamknięte lub gdy są bardzo wysoko, w miejscu o trudnym dostępie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *