Jak dobrze czyścić rynny

Oczyszczanie rynny w domuRynny jak wszystko inne co jest narażone na czynniki atmosferyczne z czasem tracą swoje właściwości. Rynny podczas długiej eksploatacji się zapychają i stają mało drożne. Aby poprawnie działały rynny czyli obieg deszczówki lecącej na nasz dom musimy je odnowić przez oczyszczenie.

Jak czyścić rynny – czyszczenie rynien wykonuje się przy ich standardowym rozłożeniu, ewentualnie można zdemontować niektóre jej elementy o utrudnionym dostępie.

Do oczyszczenia rynien będzie nam potrzebnych kilka narzędzi. Zdecydowanie coś pomocnego przy oczyszczeniu i skrobaniu rynien poziomych otwartych, oraz coś do przepychania rynien zamkniętych pionowych lub poziomych.

Do przepychania rynien można zastosować specjalne wyciory zakończone szczotą, jest to trochę podobne do wyposażenia kominiarzy. W przypadku łatwego demontażu rynny warto je zdjąć aby łatwiej i dokładniej je oczyścić. Rynny czyścimy pod silnym strumieniem wody, może to być z myjki ciśnieniowej.

Także otwarte jej elementy można wyszorować  szczotką ryżową. Warto po dokładnym oczyszczeniu rynien nadać im koloru. Jeśli rynny były kolorowe to malujemy je specjalną farbą.

Malowanie wykonujemy z strony zewnętrznej. Pamiętajmy że rynny powinny być z tworzywa czy metalu który nie łapie korozji – dlatego nie trzeba ich malować z strony która odbiera wodę.

Malowanie rynien jest szybkie gdy się użyje pistoletu do malowania farbą. W innych wypadkach można użyć pędzla lub jeszcze lepiej spreju. Po pomalowaniu i oschnięciu rynny  montuje się ją na swoich miejscach.

Pamiętajmy jednak  że rynny i ich zanieczyszczenia pochodzą z dachu na skutek spłukiwania z niego zanieczyszczeń. Dlatego przy czyszczeniu rynien dobrze jest także przeczyścić całe odchowanie. O czyszczeniu dachówek jest już napisane w innym artykule. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Stilar Filip

    Ja mechanicznie je zawsze szczotką czy przepychaczem. Natomiast jeśli jest dość dobry dostęp można też myjką ciśnieniową to całkowitego udrożnienia i oczyszczenia z zalegających rzeczy. Czyszczenie rynien tylko sprawia kłopoty jak są długie i kręte odcinki zamknięte lub gdy są bardzo wysoko, w miejscu o trudnym dostępie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.