Jak dobrze czyścić uszy

Uszy oczyszczanieJak się okazuje po badaniach naukowców uszy są jednym z największych siedlisk nieczystości w organizmie człowieka. Zachowanie czystości uszu jest więc bardzo ważne nie tylko z powodów higienicznych ale i zdrowotnych.

Sprawność naszego słuchu zależy w dużej mierze od tego jak dbamy o nasze uszy nie tylko w kwestii czystości ale i ochrony.

Jak czyścić własne uszy – jest to czynność nieskomplikowana ale wymagająca ostrożności. Każde nasze czyszczenie powinno być wykonywane delikatnie oraz dość powierzchniowo. Obecnie można kupić waciki do czyszczenia uszu – jednakże lekarze nie zalecają stosowania tych czyścików.

Powód jest bardzo prosty, waciki czyszczą ścianki boczne kanału usznego ale wpychają także głębiej cząstki miodu usznego. Czyszczenie wacikami wiec jest w miarę dokładne ale kumuluje miód w głębszych partiach uszu, do których nie powinniśmy zapuszczać się sami. Waciki działają tak z tego powodu że mają okrągły łebek czyli dopychający na zasadzie tłoku.

Uszy należy czyścić ciepła wodą. Ciepłą wodę nabieramy na palec który wsadzamy sobie do ucha. Teraz odczekujemy chwilę i można zastosować rożek materiału zwiniętego w rulonik do oczyszczania. Dlaczego rożek – otóż rożek nie działa jak tłok i ściąga brud oraz woskowinę bez dalszego jej wpychania do ucha.

W przypadku gdy czujemy że woskowina zalega głęboko nie należy podejmować działań w domu patyczkami i rożkami. Z takim czymś udajemy się do lekarza który nam udzieli pomocy. Lekarze czyszczą uszy na zasadzie roztworu roztapiającego woskowinę czyli typowe płukanie – jest to bezbolesne.

Uszów nie czyścimy samemu głębiej z tego powodu że łatwo jest sobie coś uszkodzić, co więcej uszy mają sporo zakamarków i  wgłębień więc i tak nie damy rady samemu ich oczyścić czymś stałym. Po płukaniu uszu można stwierdzić że słyszymy doskonale – ale to w przypadku kilkuletniego używania wacików do uszu, po prostu  dopchana woskowina tamowała nam natężenie dźwięków.

Do czyszczenia uszu można także kupić specjalny płyn w sklepach – działa on również bardzo dobrze co zabieg u lekarza. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: