Jak dobrze kłaść płytki podłogowe

Kładzenie płytekKładzenie płytek podłogowych i glazury jest czynnością prostą. Osobą które tego jeszcze nie próbowały może wydawać się to trudnym zadaniem. Kładzenie glazury opiera się na paru zasadach, jeśli będziemy się ich trzymać na pewno uda nam się położyć piękną podłogę z płytek.

Jak kłaść płytki podłogowe i glazurę – kładzenie takiej powierzchni jak wspomniałem jest proste. Zaczynamy od przygotowania dobrego kleju do płytek – taki nabywamy w sklepie. Interesować będzie nas zawsze elastyczny o mocy cząsteczek higroskopowej – czyli cząsteczki kleju mocno lepiące i trwałe.

Do kładzenia płytek często będzie nam potrzebna piła do ich cięcia na odpowiednie wymiary. Piłę tą stosuje się w płytkach końcowych dennego rzędy, gdy ona cała się już nie mieści na tej powierzchni.

Do kładzenia płytek niezbędne są jeszcze 3 narzędzia. Pierwsze z nich to gumowy młotek do dobijania płytek gdy są na wyższym poziomie przez klej od pozostałych. Drugie narzędzie to szpachla do rozprowadzania równomiernie kleju z wyciętymi ząbkami przepustowymi. Oraz krzyżyki określające odstępy między płytkami i ich równość kładzenia.

Kładzenie płytek i glazury – Rozpoczynamy od nałożenie na powierzchnię już czystą warstwy kleju do glazury. Następnie zaczesujemy ją szpachlą do płytek aby powierzchnia kleju na całej powierzchni była identycznej grubości – czyli wysokość ząbków szpachli.

Kładziemy klej na małej powierzchni – tak z 2 rzędów płytek aby łatwo mieć do niej dostęp. Następnie kładziemy pierwszy rząd płytek już stosując krzyżyki rozdzielające płytki. Zarówno czy kładziemy płytki w karo czy tradycyjnie wykończenia od ścian będą ostatnim procesem pracy a nie bieżącym. Docinanie drobiazgów można wykonywać więc na końcu.

Płytki kładziemy równomiernie. Te które będą na wyższym poziomie dobijemy lekko gumowym młotkiem. Końcowe działanie kładzenia płytek podłogowych czy ściennych to dokończenie miejsc, w których płytki w całości nie pasowały. Czyli proces docinania.

Rysujemy wymierzony kształt na płytce i go wycinamy piłą do płytek. Potem montujemy go na tej samej zasadzie jak pozostałe. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *